0
Fudbal

PRAVNICI O ŠANSAMA SRBIJE: Da Kosovo ne bude kao Vels, Škotska i dve Irske

Objavljeno: 04.06.16 u 12:37

Dok Srbija pokušava da pravnom bitkom poništi odluku Evropske fudbalske unije (UEFA) o prijemu kosovskog fudbalskog saveza u članstvo, UEFA je pre dva dana sama suspendovala takmičenja kosovskih timova pod svojim okriljem ove sezone, sa obrazloženjem da ne ispunjavaju infrastrukturne i finansijske uslove.

Za sada nije poznato da li se to odnosi eventualno i na kosovsku reprezentaciju, ali je to svakako dobra vest za Srbiju jer njena žalba Sudu za sport u Lozani ne bi odložila primenu odluke UEFA odnosno nastup kosovskih klubova i reprezentacije u evropskim takmičenjima.

Tanjug je konsultovao pravne stučnjake na temu osnovanosti prijema kosovskog fudbalskog saveza u UEFA 3. maja, kao i u FIFA 10. dana kasnije, kao i na temu procedure Suda u Lozani i prognoziranja njegove odluke, koja će biti konačna i obavezujuća i za UEFA i za Srbiju, pa tako profesor arbitražnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu Vladimir Pavić smatra da je odredba u statutu UEFA-e „interesantno formulisana“.

– Sporna odredba kaže da članica može postati federacija koja deluje na teritoriji zemlje koju ‘priznaju UN’. Dakle ne ‘koja je članica UN – rekao je profesor Tanjugu.

Međutim, kako je ukazao, Ujedinjene nacije ne „priznaju“ zemlje, već to čine države članice UN, a same UN „održavaju odnose“ sa zemljama, čak i onim koje nisu njene članice, jer ima i takvih.

Kada je reč o međunarodno-pravnom statusu Kosova, Pavić je podsetio da o tome postoje oprečna mišljenja među članicama UN i UEFA, kao i da bi u ovom slučaju moglo da se dođe u jednu „paradoksalnu situaciju“.

– Moglo bi se reći da, ukoliko je primila kosovski fudbalski savez u članstvo, UEFA smatra da on deluje na teritoriji zemlje koja je članica UN. To bi dovelo do paradoksalnog zaključka da UEFA može da primi kosovski fudbalski savez samo ako smatra da on deluje na teritoriji Srbije – objasnio je Pavić.

Profesor je napomenuo da nije nužno da fudbalske federeacije odgovaraju državnim granicama i ukazao na primer četiri federacije koje su članice UEFA i FIFA, a nalaze se na teritoriji Velike Britanije.

– To su Vels, Škotska, Engleska i Severna Irska. One se posebno takmiče u svim evrokupovima, imaju svoje predstavnike i svaka zasebno daje reprezentaciju za takmičenja na evropskim i svetskim šampionatima – naveo je profesor.

Inače, odluku o našoj žalbi donosiće arbitri iz Evrope, a advokat Srđan Đorđević, koji se bavi sporstkim arbitražama, smatra da oni, kao i svi drugi arbitri, mogu da budu podložni raznim političkim uticajima, iako se nada da se to neće desititi.

Međitim, Đorđević u izjavi za Tanjug podseća da je veliki broj zemalja iz Evropske unije i Evrope priznao Kosovo kao nezavisnu državu, kao i da je veliki broj uticajnih evropskih zemalja glasao za prijem Kosova u UEFA.

– Zato postoji bojazan da će, ukoliko za arbitre budu izabrana lica sa teritorije tih zemalja, prilikom donošenja odluke oni imati u vidu neko svoje lično mišljenje, pritiske od strane visokih predstavnika iz njihovih zemalja i da će zbog toga odluka UEFA, koja je suprotna njenom statutu, možda opstati – naveo je Đorđević.

Kako kaže, u slučaju da se primenjuje pravo, statut nedvosmisleno upućuje da niko ko nije članica UN, ne može da postane članica UEFA, osim u nekim slučajevima, a što nije slučaj sa Kosovom.

– Ne znam na čemu su lica koja su glasala za članstvo Kosova, bazirala svoj stav – napomemuo je on.

U slučaju da odluka Suda za sport u Lozani bude pozitivna i da poništi odluku UEFA, Đorđević smatra da to ne bi automatski značilo poništaj odluke FIFA, osim ako bi se istovremeno tražio poništaj i te odluke.

Međutim, svakako bi otpao pravni osnov za donošenje odluke za članstvo Kosova u FIFA i bilo bi prostora da se dobije spor i protiv odluke FIFA, jer je ona bazirana na članstvu Kosova u UEFA, naveo je advokat.

– Ja lično smatram da je istovremeno kad je doneta odluka FIFA, trebalo pokrenuti postupak i protiv te odluke, jer se treba boriti svim pravnim sredstvima i ne treba ništa čekati – naglasio je Đorđević.

Kada bi mogla da se očekuje odluka Suda za sport u Lozani, profesor Pavić ne može da tvrdi jer, kako je naveo, sud nije vezan obaveznim rokovima za odlučivanje, ali on procenjuje da to ne bi trebalo da bude period duži od tri meseca nakon konstituisanja tribunala.

Pavić je još naveo da je pitanje i da li će tribunal koji će odlučivati o žalbi FS S-a biti tročlan ili će odlučivati arbitar pojedinac, a da će odluku o tome doneti Sud za sport u Lozani. Ukoliko bude tročlano veće postupak formiranja tribunala trajaće duže nego u slučaju imenovanja arbitra pojedinca.

On napominje da će na uloženu žalbu Srbije, UEFA imati priliku da odgovori. Nakon toga tribunal će odlučiti da li želi da u ovom slučaju održi usmenu raspravu ili će odluku doneti na osnovu samih podnesaka, F S S i UEFA.

Sud za sport osnovan je 1984. godine kao telo koje je odlučivalo o spornim pitanjima olimpijskih komiteta, ali je 10 godina kasnije promenjen njegov pravni okvir.

Prema rečima profesora Pavića, prava ekspanzija je nastala nakon što je na najvišem nivou postignuto da se klauzule o isključivoj nadležnosti tog sportskog suda ubacuju u statute međunarodnih organizacija koje se bave sportom, kao i u statute fudblaskih i drugih sportskih federacija, kako nacionalnih, tako i internacionalnih.

Inače, delegati na Kongresu UEFA 3. maja su sa 28 glasova „za“ i 24 „protiv“ primili kosovski fudbalski savez u članstvo Evropske fudbalske unije, a 13. maja na Kongresu FIFA kosovski fudbalski savez je primljen i u tu svetsku fubalsku organizaciju sa 141 glasom za i 23 protiv.

Fudbalski savez Srbije (FS S) je preko advokatske kancelarije iz Beča „Lanski, Gancger i partner“ uložio žalbu na odluku UEFA Sudu za sport u Lozani, jer smatra da kosovski fudbalski savez ne ispunjava uslove za članstvo prema Statutu UEFA.

Ukoliko odluka tog Suda bude u korist Srbije i on poništi odluku o prijemu Kosovskog fudbalskog saveza u UEFA, postojaće dobar pravni osnov da se poništi i odluka FIFA o njenom prijemu, smatraju stručnjaci.

0
0

0 Komentara

Ostavi komentar

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.

Unesite pojam i stisnite enter