0
Domaći fudbal

FOTO: FK Čukarički

VLADIMIR MATIJAŠEVIĆ: ‘Siguran sam da ćemo i u ovom prelazanom roku napraviti dobre transfere! Izgradili smo zdravu priču u Čukaričkom’

Objavljeno: 04.07.21 u 12:22

‘Da li će biti dvanaest ili šesnaest klubova u Superligi, sasvim je svejedno. Ali, samo u slučaju da te klubove vode pravi ljudi.’

Ekspedicija Čukaričkog svakodnevno vredno radi u Sloveniji. Brđani na Bledu polako tempiraju formu i pripremaju se za izazove koji ih očekuju naredne sezone. Bliži se početak nacionalnog prvenstva, kao i dueli u kvalifikacijama za ulazak u Ligu konferencija.

Izabranici Dušana Đorđevića su do sada odigrali tri prijateljske utakmice. Tim sa Banovog brda ima besprekoran učinak. Ostvarene su sve tri pobede, protiv Radomlja (1:0), Jadran Dekanija (2:0) i Arsenala iz Tule (3:1). Utakmica protiv Arsenala u Zebodenu je bila prava takmičarska provera.

Brđani danas putuju u glavni grad Slovenije, gde ih očekuje duel sa Olimpijom. Utakmica u Ljubljani je na programu od 17:30h.

Uoči nove provere, za medije je govorio  Vladimir Matijašević.  Direktor kluba sa Banovog brda je odgovarao i na pitanja HotSporta.

– Prvi put sam na Bledu, stvarno Tito nije bio lud – nasmejao se Matijašević, a potom je u daleko ozbiljnijem tonu nastavio:

– Momci imaju desetak minuta pešaka do mesta za trening, autobusom dva-tri minuta. Teren je dobar, imaju gde da prošetaju, da popiju piće, uslovi za pripreme su super, za svaku preporuku.

.Direktor Čukaričkog je istakao da je zadovoljan dosadašnjim delom priprepmnog perioda.

– Smatram da sa igračkim kadrom koji imamo možemo dobro da odradimo ovu sezonu. Ne volim da pričam unapred, prve dve utakmice sa slovenačkim ekipama su bile uvodne, poslednja protiv Arsenala iz Tule je pokazala da imamo i takmičarski duh. Nije lepršavo koliko može da bude sa potencijalom naših igrača, ali pokazali smo karakter i mentalitet. Rusku ekipu nije lako pobediti ni u prijateljskom susretu.

U redove ekipe sa Banovog brda stigla su četiri nova fudbalera. U pitanju su Bojan Roganović, Norman Kembel, Aleksa Janković i Nikola Čolić.

– Za sada su svi dobri, na očekivanom nivou. Roganović je došao iz Crne Gore, biće mu potrebno malo vremena da se prilagodi na naš sistem rada. Janković je prošao Partizanovu školu, bio je u Voždovcu, lakše mu je, Kempbel je bio u Grafičaru, poseduje kvalitet, ali to treba da pokazuje u kontinuitetu. Mali Čolić takođe pokazuje da ima kvalitet, ali svima je potrebno vreme za nešto bolje. Za sada smo zadovoljni, iako vidimo da se se pišu čuda, ali novine su novine…

Čukarički je uspeo da sačuva kostur tima i nema sumnje da je to jedan od ključnih faktora za dobar rezultat. 

– Zadržali smo i zadržaćemo ih. Sigurno ćemo produžiti ugovore sa Miladinom Stevanovićem, Docićem, Mijailovićem, sa Kajevićem pričamo na reč – osmehnuo se Matijašević.

– Mlađi igrači su pod ugovorom, hoćemo da cementiramo tim. I da probamo da prođemo rivala iz Azerbejdžana, koji jeste nezgodan, ali se uzdam u kvalitet i karakter naših igrača. Ali, pre svega Voždovac u prvom kolu, dužnici su nam… Sigurno je da momci razmišljaju prvenstveno o Evropi, ali će lakše ući u formu kroz utakmice, lakše će im biti ako pobede Voždovac.

Kako procenjujete kvalitet Sugmaita?

– Igrala je i naša reprezentacija protiv njih, pa je bilo teško, uvek je tako sa njima. Igrali smo sa Ordabašijem, prošli smo ih, sa Gabalom, od koje smo ispali, iako smo bili bolji… Šanse su pola-pola. Još nemam kompletan uvid u naš tim, ali ne mogu da pričam konkretnije dok ne počne sezona.

– Pomoći ćemo im da ne razmišljaju o tome. U saradnji sa predsednikom kluba Obradovićem, Grkinićem, Mirosavljevićem, sigurno ću naći rešenje.

PROČITAJTE JOŠ: ĐORĐE JOVANOVIĆ ZA HOTSPORT: ‘Atmosfera u ekipi je sjajna! Fokusirani smo na utakmicu protiv Voždovca’

– Kontaktiramo sa pojedinim ljudima, nema tu tajni, kao što oni traže ovde podatke o nama. Dobra su ekipa, malo vole da se brane, imaju nekoliko igrača koji su brži, dva-tri stranca koji su uzeli njihovo državljanstvo. Treba da ih respektujemo, a videćemo kako će biti na terenu.

Vladimir se dotako i potencijalnih transfera u skorijem periodu.

– Sigurno ćemo i u ovom prelaznom roku napraviti dobre transfere. Nadam se i u narednih sedam dana, možda neki mlađi igrač. Nametnuli smo brend, ljudi nas zovu, kontakti su ostali isti. Čekamo da se završi Evropsko prvenstvo, ali će sigurno biti transfera do kraja avgusta.

– Čukarički nije Crvena zvezda ili Partizan, ne može trenutno da proda igrača za deset miliona. Ali, izgradili smo zdravu priču, ljudi znaju da je u Čukaričkom sve kako treba. Mi ne nudimo pošto-poto. Nekad malo zakoči, kao u prethodnom periodu zbog situacije sa koronom. Ali, imamo petnaestoro dece iz naše škole, nije to lako. I nama ide u prilog što su skratili pravilo o dva bonusa na jednog. Razvojna smo liga i razvojni klub, iako trajemo deset-jedanaest godina u vlasništvu ovog čoveka. Nećemo imati problem da opet ode neki igrač u veliki klub, pogotovo to važi za mlađe momke.

Matijašević ističe veliko zadovoljstvo zbog imidža i ugleda koji je Čukarički stekao.

-Napravili smo trend da igrači žele da dođu u Čukarički, veoma mi je drago zbog toga. Za petnaest minuta smo se na primer dogovorili sa Grafičarom, sa Voždovcem smo takođe lako dogovorili. To je tako zato što ispoštujemo sve što dogovorimo, to je ključ uspeha našeg kluba. Za sve vreme koliko sam u klubu to je tako, sve ispoštujemo, pa makar bude i na našu štetu.

– Lepo je kad izgradimo ovakav imidž kluba, treba da budemo primer. Momci nekad izgube, nekad pobede, ali nikad nije bilo problema, čak i ako se pojavi sasečemo ga u korenu. Eto, igrao sam u Vojvodini, vidim da imaju turbulentnih šest-sedam godina, žao mi je šta se tamo izdešavalo. Oni će sa njihovim kapacitetom terena i svega ostalog, napraviti dobar posao. Ima klubova gde se radi dobro, gde se prave tereni, Voždovac, Lučani, ima još primera… Što se Čukaričkog tiče, neće biti zime sa ovom školom i decom koju imamo u budućnosti.

Ekipa sa Banovog brda već sada izgleda uigrano, ali direktor ne želi da unapred donosi zaključke.

– Pričaćemo posle dva-tri kola u Superligi i mečeva sa Azerbejdžancima, da mogu da se ubedim u to da posle šest godina ponovo imamo sjajno izbalansiran tim sa mladima i iskusnim igračima. Želimo da napravimo nešto, da ostavimo trag. Ne možemo da se takmičimo sa budžetima i igračkim fondom Crvene zvezde i Partizana. Voleo bih naravno da opet dođe trofej u Kupu, da naiđe neki klub koji će razdvojiti večite. Ne pričam naravno o tome da će Čukarički osvojiti titulu, niti trenutno o tome razmišljam, iskreno ne vidim je u skorijoj budućnosti. Ali, zašto ne bismo pobeđivali Zvezdu i Partizan u narednom periodu?

Dušan Đorđević je po dolasku na klupu ekipe sa Banovog brda, prvi put postao šef stručnog štaba jednog kluba iz elitnog ranga takmičenja.

Dule dugo traje, ali po prvi put je na superligaškom nivou. Znate kako, trener traje dok ima rezultate, da se ne lažemo. Isto to važi i za mene i za sve ostale. Pa, bio bih u Savezu pet godina da je bilo rezultata. U sportu treba da se prave rezultati. Eto, Murinjo je pre pet godina bio najbolji trener na svetu, sad ga nema nigde. Zacrtali smo cilj, rezultati i mladi igrači, tako da trener koji preuzme Čukarički ima opterećenje i to je normalno. Bez tenzije mogu i kja da budem trener.

Tema o broju učesnika u Superligi je bila neizbežna. Odluke su se često menjale u periodu koji je iza nas.

– Da li će biti dvanaest ili šesnaest klubova u Superligi, sasvim je svejedno. Ali, samo u slučaju da te klubove vode pravi ljudi. Predsednik države je pitao za koga gradi stadione. Ne treba da dođemo u situaciju kao na primer u Užicu, gde stadion postoji, ali je pitanje ko će da ga vodi. Moramo mi iz sporta i privrednici da preuzmemo odgovornost. Ne znači nam ništa ako država napravi stadion, a nema ko da ga vodi. Svaka čast predsedniku koji voli sport, državi koja će da uloži, ali mi iz sporta i ljudi iz privrede moraju da pomognu da se fudbal podigne. Uvek sam pričao o ligi sa dvanaest klubova. Zašto? Zbog kvaliteta lige. Ali, ako će doći sposobni ljudi, može da bude i dvadeset timova. Da uvozimo igrače, da pravimo kvalitetne igrače… Ako napravimo dobar sistem, ništa nije problem. Voleo bih superligaški fudbal u Kragujevcu, Užicu, Čačku, Leskovcu, Loznici… Ne da ovo bude beogradska liga. To smo pričali i prethodnih deset godina.

Beloruski Šahtjor Soligorsk i Ludogorec će u okviru kvalifikacija za Ligu šampiona igrati na stadionu Čukaričkog.

– Imamo dobar odnos sa Šahtjorom, tamo je otišao naš igrač Eze, napravili smo lep transfer. Pitali su nam da li bi mogli da igraju na našem stadionu, izašli smo im u susret. Značiće i ljudima u Srbiji da mogu da gledaju meč kvalifikacija za Ligu šampiona, da se ona ne igra samo na stadionima Crvene zvezde i Partizana. Nekad su i naše ekipe igrale van granica Srbije, treba biti čovek i izaći u susret. Uz to, Belorusi imaju nekoliko igrača koji su igrali u našoj ligi, biće im lepo da igraju na stadionu Čukaričkog.

Klub je nedavno ozvaničio novu saradnju.

– Potpisan je ugovor o saradnji sa BASK-om na godinu dana. Sarađivali smo sa IMT-om, Železničarom, mnogim drugim klubovima. Bio nam je potreban klub u trećoj ligi, nije lak prelazak iz omladinskog u seniorski fudbal. Nama već na Carevoj ćupriji igraju omladinci i kadeti, nastaviće tu. BASK će sa klupe predvoditi Saša Klajić, naš trener, tu je i Milan Lešnjak, koji je radio kod nas, vodiće brigu o toj saradnji. Daćemo, nadam se, šest-sedam naših igrača u BASK, verujem da će se oni lakše vratiti u Čukarički posle sezone u Srpskoj ligi.

Na pitanje koji je najlepši, a koji najteži trenutak u klubu, gospodin Matijašević je jasno odgovorio.

– Najlepši momenti su bili kad smo izašli u Evropu prvi put, kad smo uzeli Kup i pravili dobre transfere. Stvarno je to lepo… A najteže je sad!

PROČITAJTE JOŠ: SRĐAN MIJAILOVIĆ ZA HOTSPORT: ‘Prethodne sezone smo postavili određene standarde! Srećan sam u dresu Čukaričkog’ (FOTO) (VIDEO)

– Iz više razloga, odlazio sam, bio u atinskom AEK-u, vratio se, sve je tu isto. Ali, korona je dosta toga poremetila. Nema publike, čekamo opet septembar da vidimo šta će biti. Klub funkcioniše isto kao prvog dana, sve je isto i dan-danas. Srećom, ostavili smo kostur ekipe, ali je najteže zbog ove situacije u poslednjih godinu dana. Samo zbog toga.

Koliki je budžet kluba za narednu sezonu?

– Oko tri miliona evra. Takav slučaj je bio u poslednje tri-četiri sezone. Porezi su nam oko 800.000 do milion evra, ostalo ide na plate, Omladinsku školu oko 400.000-500.000, i ostalo je vođenje prvog tima. Moramo da prodamo igrača za oko dva miliona, da bismo pokrpili budžet, kad izađemo u Evropu.

U Čukaričkom se nadaju da će ubrzo početi rekonstrukcija istočne tribine.

– Prvi put posle osam godina ima želje da se taj problem reši. Mi zaista ne tražimo ništa, samo da normalno funkcionišemo. Gospodin Kolarić ima želju da pomogne. Ne kažem da nekoga treba oterati, svima treba izaći u susret. Kancelarije stoje prazne… Videćemo i šta će biti sa terenom, krenućemo sigurno ubrzo sa rekonstrukcijom istočne tribine. Nadam se da ćemo napraviti i stadion. Imamo projekat, mnogo lepo izgleda. Šteta je i za grad i državu da nema takav stadion, na kojem bi mogla da igra i mlada reprezentacija, eto sada će se igrati i Liga šampiona… Bilo bi nešto slično TSC-u – zaključio je Vladimir Matijašević.

0
0
0 Komentara

Ostavi komentar

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.

Unesite pojam i stisnite enter