0

STRELJAŠTVO: Sanja Vukašinović osma u trostavu na Svetskom kupu u Nju Delhiju

Objavljeno: 26.02.19 u 10:22

Najuspešniji srpski strelac četvrtog dana Svetskog kupa u Nju Delhiju bila je Sanja Vukašinović, koja je u jakoj konkurenciji uspela da dođe do finala u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka) i takmičenje završi na osmom mestu.

U istoj disciplni gađala je i Andrea Arsović, koja se plasirala na 24. poziciju. Bobana Momčilović Veličković je vazdušnim pištoljem zauzela 51. mesto.

Sanja Vukašinović je u finale ušla sa četvrte pozicije u kvalifikacijama, pogodila je 1.174 kruga, sedam više nego juče u eliminacijama. Andrea Arsović, koja je u eliminacijama zabeležila 1.174 kruga, je u današnjim kvalifikacijama „ubila“ 1.166. Od finala ju je delilo pet krugova, zauzela je 24. mesto.

Vukašinovićeva je odlično startovala u finalu. Posle prvih 15 metaka, koji se ispaljuju iz klečećeg stava, nalazila se na čelnoj poziciji. Međutim, nije uspela da održi odličan ritam i u nastavku finala. Po završetku ležećeg stava bila je na četvrtom mestu, dok je posle 10. metka u gađanju iz stojećeg stava (ukupno 40. finalni hitac) ispala kao osmoplasirana. I sam plasman među osam najboljih je značajan uspeh za 22-godišnju Vukašinovićevu, koja je prvi put gađala u finalu velikog seniorskog takmičenja.

Zlato je pripalo Nini Kristen (Švajcarska), šestoplasiranoj sa Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru. Druga je bila Kineskinja Mengjao Ši, koja je juče u eliminacijama oborila svetski rekord kvalifikacija (1.182), a treća Jelizaveta Korol (Kazahstan). Kristenova i Ši su obezbedile olimpijske kvote za Igre u Tokiju 2020.

Među onima koji nisu stigli do finala bila je i Iranka Elaheh Ahmadi, koja je juče bila najbolja u prvoj grupi eliminacija sa 1.180 krugova. Danas je sa 1.155 zauzela 52. mesto.

Bobana Momčilović Veličković je vazdušnim pištoljem pogodila 564 kruga, što je bilo dovoljno za 51. mesto. Od finala ju je delio 10 krugova.

Pojedinačna takmičenja na prvom Svetskom kupu u Nju Delhiju su završena. U sredu, poslednjeg dana na programu su miks takmičenja u kojima će Srbiju predstavljati tandem strelaca pištoljem Bobana Momčilović Veličković i Dimitrije Grgić i par puškom Sanja Vukašinović i Milenko Sebić.

Najveći uspeh postigao je Damir Mikec, koji je u nedelju osvojio srebro vazdušnim pištoljem i izborio kvotu za Olimpijske igre.

Dragan Donević, šef stručnog štaba i selektor za pušku, ocenjuje:

– Generalno gledano, zadovoljan sam učinkom naših strelaca. Sanja Vukašinović je danas bila odlična u osnovnom delu. U finalu je do izražaja došao nedostatak iskustva. Ovim rezultatom i plasmanom je pokazala da nije slučajno bila 13. u trostavu na Svetskom prvenstvu prošle godine. Andrea Arsović je juče bila odlična u eliminacijama. Danas je malo popustila, ali sve će to doći na svoje mesto u narednom periodu. Sada kreću pripreme za Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, koje nas sredinom marta očekuje u Osijeku.

Svetski kup u Nju Delhiju, četvrti dan

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), žene: 1. Nina Kristen (Švajcarska) 457,2, 2. Mengjao Ši (Kina) 456,6, 3. Jelizaveta Korol (Kazahstan) 445,7, 4. Dongki Čen (Kina) 433,6, 5. Živa Dvoršak (Slovenija) 425,6, 6. Nandinzaja Gankhujag (Mongolija) 414,1, 7. Jolin Ber (Nemačka) 401,3, 8. Sanja Vukašinović (Srbija) 400,8. Kvalifikacije: 1. Dvoršak 1.178, 2. Čen 1.178, 3. Kristen 1.178, 4. Sanja Vukašinović 1.174 (396 klečeći, 394 ležeći, 384 stojeći)… 24. Andrea Arsović 1.166 (388, 390, 388)… Ukupno 61 takmičarki (u kvalifikacijama startovalo 80). Za finale 1.171.

Vazdušni pištolj, žene, kvalifikacije: 1. Čija Jing Vu (Kineski Tajpeh) 582, 2. Bomi Kim (Južna Koreja) 579, 3. Mingđung Kim (Južna Koreja) 579… 51. Bobana Momčilović Veličković 564… Ukupno 74 takmičarke za finale 574.