VREMEPLOV: Zlato u Rimu 1991. i dan kada je plakao Jure Zdovc ( VIDEO)
U drugoj polovini juna 1991. godine igralo se Evropsko prvenstvo u košarci u Rimu koje će biti zapamćeno po jugoslovenskom drim timu i suzama Jure Zdovca.
Posle dominacije na Svetskom prvenstvu u Argentini 1990. kada su u polufinalu i finalu pali najveći rivali, SAD i SSSR, reprezentaciju Jugoslavije je naredne godine čekalo još jedno veliko takmičenje.
Selektor Ivković je u Rim poveo ekipu u sastavu Sretenović, Perasović. Đorđević, Kukoč, Paspalj, Zdovc, Danilović, Jovanović, Divac, Komazec, Rađa i Savić.
Kuriozitet je bilo neigranje Dražena Petrovića, do tada nedodirljivog igrača i vođe ove generacije, koga je, ovaj put, zamenio današnji selektor reprezentacije Srbije – Aleksandar Đorđević.
VREMEPLOV: Dan kad je Jugoslavija ponizila Italiju (VIDEO)
Reprezentacija Jugoslavije je, nakon svetskog zlata u Argenini, bila veliki favorit i u Rimu i samo je trebalo da se desi čudo da bi je neko skinuo sa trona na kojem se našla i na prethodnom šampionatu, u Zagrebu 1989.
Prvenstvo se igralo u hali Pala Lotomatika, a timovi su bili podeljeni u dve grupe. U grupi A, pored Jugoslavije, bili su i Bugarska, Poljska i Španija. Grupu B činili su Francuska, Grčka, Italija i Čehoslovačka.
Sve je počelo lagano za Jugoslovene. Redom su padali Španija sa 76-67, pa Poljska sa 103-61 i Bugarska sa 89-68.
Poslednju utakmicu u grupnoj fazi niko neće pamtiti po rezulatatu. Duel sa Bugarima je, u analima jugoslovenske košarke, ostao poznat po jednom mnogo značajnijem događaju.
Jure Zdovc je tog 26. juna 1991. poslednji put nosio dres reprezentacije Jugoslavije.
Iako su ostale još dve utakmice u borbi za medalje, slovenački bek se, očiju punih suza, obratio selektoru Dudi Ivkoviću i rekao mu da napušta reprezentaciju jer to od njega traži vlada Slovenije.
Samo dan ranije, 25. juna 1991. godine, Slovenija je i zvanično proglasila nezavisnost od Jugoslavije.
Stariji ljubitelji košarke se sećaju suza Jure Zdovca, ali i poslednje utakmice koju je odigrao u plavom dresu. Odlični bek je kasnije igrao i za reprezentaciju Slovenije, u zelenom dresu se pojavio i u Atini 1995. godine, a kasnije je jedno vreme bio i na klupi slovenačke reprezentacije.
Iako je ostala sa 11 igrača, reprezentacija SFRJ je bila suverena i u sledeće dve utakmice. U polufinalu je pobeđena Francuska sa 97-76, a u finalu i domaćin Italija sa 88-73.
Bronzu su osvojili Španci.
Mora se priznati da se nije pamtila takva dominacija neke reprezentacije na do tada održanim evropskim prvenstvima.
Jednostavno rečeno, Jugosloveni ni u Zagrebu 1989, ni u Rimu 1991. nisu imali dostojnog protivnika.
VREMEPLOV: Dok je bila naša, Monika Seleš je vladala Rolan Garosom (VIDEO)
Za najkorisnijeg igrača turnira je proglađen Toni Kukoč, a najbolji strelac je bio legendarni Nikos Galis sa prosečnih 32.4 poena po utakmici.
Najbolju petorku šampionata činili su: Galis, Đentile, Kukoč, Espina i Divac.
(Izvor:Basket Connection Channel/youtube)
Bilo je to, na žalost, poslednje veliko takmičenje na kojem je učestvovala košarkaška reprezentacija Jugoslavije.