Košarka

Heleni nadigrali šampiona Evrope (VIDEO)

Objavljeno: 12.09.13 u 19:56

gre-esp

Košarkaši Grčke savladali su aktuelne šampione Evrope Španiju sa 79:75 (16:26, 25:12, 11:19,  27:18) u prvom kolu novoformirane F grupe na Evropskom prvenstvu u Sloveniji.

Grci su pre ovog meča bili na začelju tabele pošto nisu preneli nijednu pobedu iz prve faze takmičenja.

Nakon prvih deset minuta izgledalo je da će Španci naneti novi poraz Grcima koji su ipak u drugom periodu preokrenuli rezultat u svoju korist. Spanulis je trojkom doneo izjednačenje svojoj ekipi dva minuta pre odlaska na odmor, a nedugo zatim Kajmakoglu je novom trojkom doneo prvo vođstvo Grčkoj.

U nastavku sureta Španci su vrlo brzo vratili u rezultatsku prednost. Odlični Rudi Fernandez je tada pravio razliku i na početku odlučujuće četvrtine odveo Španiju na plus 8. Grci se nisu predavili i sredinom tog dela igre ponovo došli u vođstvo. Stečenu prednost Spanulis i drugari sačuvali su do kraja meča i zabeležili prvu pobedu u drugoj fazi Eurobasketa.

Španci su bili bolji u šutu iz igre sa 45%, imali su i šest skokova više, ali su i mnogo grešili. Čak 17 izgubljenih lopti izabranika Huana Orenge bilo je previše za ovakvu utakmicu, a Grci su u odlučujućim momentima igrali sigurno u odbrani i na kraju zasluženo slavili.

Najefikasniji u timu Helena bio je Vasilis Spanulis sa 20 poena uz 4 skoka i 3 asistencije. Kostas Kajmakoglu pogađao je kada je to bilo najpotrebnije i zabeležio je 11 poena.

Španiju su predvodili Rudi Fernandez i Mark Gasol sa po 20 postignutih poena.

Od 21 sat u poslednjoj utakmici 1. kola F grupe sastaju se domaćin turnira Slovenija i Italija.