0

SRBIJA IMA ZLATNE SRELCE: Kovačević i Mikec pokorili svet – zlatne medalje na grudima naših šampiona!

Objavljeno: 29.05.22 u 21:25

Srpski strelci su nastavili niz medalja na velikim takmičenjima u 2022.godini, koji traje prvih ovosezonskih ISSF Gran pri turnira, održanih u januaru.

Naši reprezentativci su Svetski kup u Bakuu otvorili sa dve zlatne medalje.

Lazar Kovačević je trijumfovao u prvom finalu turnira u Bakuu – u gađanju vazdušnom puškom.
Tačku na uspešan dan stavio je Damir Mikec, koji je stigao do najsjajnijeg odličja u takmičenju
vazdušnim pištoljem.

Kovačević je u subotu u kvalifikacijama zauzeo prvo mesto, pogodivši 630,6 krugova.Danas je u
prvoj fazi finala bio drugi i plasirao se u meč za zlato sa prvoplasiranim Hrvatom Miranom
Maričićem.

Duel za prvo mesto doneo je izjednačenu borbu, sa nekoliko preokreta. Na kraju je 25-godišnji
Kovačević savladao Maričića minimalnom razlikom – 16:14 u poenima. Imao je naš strelac u
završnici prednost od četiri poena (12:8 i 14:10), ali Maričić je uspeo da izjednači na 14:14. U
15.seriji Kovačević je „ubio“ 10,2, a Maričić 9,9 kruga za konačnih 16:14.

Tako je srpski reprezentativac stigao do prvog zlata u Svetskom kupu u karijeri. Ujedno, današnji trijumf je Kovačevićeva prva pojedinačna medalja na velikim takmičenjima u seniorskoj konkurenciji. Do sada je osvajao odličja kao član miks para i ekipe Srbije.

Za razliku od takmičenja vazdušnom puškom, koje je bilo podeljeno u dva dana, i kvalifikacije i finala vazdušnim pištoljem su održana danas.

Damir Mikec je u kvalifikacijama zauzeo četvrto mesto sa 583 kruga. U prvoj fazi finala uglavnom je bio je na prvom ili drugom mestu. Posle 20. hitaca, pred poslednjih pet serija, naš strelac je bio na čelu sa solidnom prednošću nad rivalima. Uspeo je da do kraja prve faze zadrži prvo mesto, a drugu poziciju u finišu je izborio mladi Bugarin Kalojan Stamenov i ušao u meč za zlato sa olimpijskim vicešampionom.

Mikec je u dvoboju za zlato opravdao ulogu favorita. Od početka je vodio. Bugarin je izjednačio samo na startu (2:2). Potom je Mikec bio precizniji u četiri serije za redom, poveo sa 10:2. Stamenov se nije predavao, ali Damir nije dozvolio Bugarinu da mu ozbljnije pripreti.

Mikec je slavio trijumf 17:9 i osvojio treću medalju na velikim takmičenjima u poslednjih osam dana. Pred odlazak u Baku, na ISSF Gran pri turniru u Granadi je stigao do pojedinačnog srebra i do zlata u miksu sa Zoranom Arunović.

-I kvalifikacioni meč i finale u Bakuu su bili vrlo teški, ali uspeo sam da izdržim do kraja i izborim zlato – prokomentarisao je Mikec.

Uz Mikeca i Kovačevića, danas se takmičila i Zorana Arunović, koja je zauzela 22.mesto vazdušnim pištoljem.

U ponedeljak će biti održana takmičenja miks parova vazdušnim oružjem. Arunovićeva i Mikec će se nadmetati pištoljem, a u takmičenju puškom učestvuju parovi Andrea Arsović/Lazar Kovačević i Teodora Vukojević/Milenko Sebić.

Vazdušna puška,muškarci, medalje: 1.Lazar Kovačević (Srbija), 2. Miran Maričić (Hrvatska),
3. Islam Useinov (Kazahstan).

Finale – Prva faza: 1.Maričić 261,8, 2. Kovačević 260,9, 3. Useinov 260,5… Meč za zlato:
Kovačević – Maričić 16:14.

Vazdušni pištolj, muškarci, medalje: 1. Damir Mikec (Srbija), 2. Kalojan Stamenov
(Bugarska) 3. Mihael Švald (Nemačka).

Finale – Prva faza: 1. Mikec 249,5, 2.Stamenov 248,7, 3. Švald 248,6… Meč za zlato: Mikec –
Stamenov 17:9.

Kvalifikacije: 1. As (Norveška) 587, 2. Švald 584, 3. Stamenov 584, 4. Mikec 583…

Vazdušni pištolj, žene, medalje: 1. Klaudija Breš (Poljska), 2. Kamil Jedrzejevski (Francuska),
3. Antonaeta Kostadinova (Bugarska). Kvalifikacije: 1. Korakaki (Grčka) 586, 2.Major
(Mađarska) 579, 3. Kostadinova 579… 22. Zorana Arunović 569…