0

‘Tikosi’ u istorijskom četvrtfinalu SP, Grci pali na penalima (VIDEO)

Objavljeno: 30.06.14 u 00:57

Fudbalska reprezentacija Kostarike novi je četvrtfinalista Svetskog prvenstva u Brazilu pošto je u večerašnjem meču odigranom u Resifeu posle boljeg izvođenja penala ukupnim rezultzatom 6:4 (1:1, 0:0) savladala selekciju Grčke.

kostarika-grcka

Mogli su „Tikosi“ i ranije do plasmana u samu završnicu Mondijala pošto su od početka drugog poluvremena imali prednost posle gola Brajana Ruiza, ali je Papastopulos golom u sudijskoj nadoknadi vremena obezbedio Grcima produžetke. Heleni su od 65. minuta imali igrača više, ali im ni to nije bilo dovoljno da u dodatnih pola sata postignu makar još jedan pogodak pa su pobednika odlučili penali.

Do četvrte serije svi izvođači su bili sigurni, a onda je red došao na Teofanisa Gekasa kojem je golman Kostarikanaca Navas odlično odbranio udarac, da bi posle toga Umanja takođe bio precizan čime je svom timu doneo istorijsku uspeh.

Kostarika će u četvrtfinalu igrati protiv selekcije Holandije, koja je ranije tokom dana savladala Meksiko, i u tom meču će ponovo biti autsajder kao što je bila i u prethodna četiri, ali je i dalje neporažena.

Tok meča:

5:3  – Umanja sigurno izvodi odlučujući penal i vodi Kostariku u četvrtfinale Mondaijala

4:3 – Navas odlično brani udarac Gekasa, meč lopta za Kostariku, penal za četvrtfinale

1:0  – Borhes dovodi Kostariku u vođstvo, sigurno izveden penal

Sudija Vilijams je posle isteka vremena predviđenog za igru isključio selektora Grčke Santosa, koji će izvođenje penala gledati sa tribina

120+2′ – Pucaće se penali, uspeli su Kostarikanci da se odbrane i u dodatnih pola sata

120+1′ – Mogao je Mitroglu da bude junak Grčke, aki ga je u tome sprečio golman Navas koji je tako postao heroj Kostarike

117′– Još samo tri minuta do kraja, sve smo bliži penalima

112′ – Ponovo prete Kostarikanci, ali Grci izbacuju loptu u korner i posle toga su imali kontru pet na dva, ali nisu uspeli da materijalizuju tu prednost

108′ – Lopta u prazan prostor Gekasa, ali je Navas bio brži i prvi stiže do lopte

105′ – Završen je prvi produžetak

104′ – Iako sa igračem manje prete i Kostarikanci, ali ih je bilo malo u završnoco pa ostaje 1:1

100′ – Brane se Kostarikanci svim silama, Grci nemaju ključ za njihvou bravu

98′ – Gužva u šsnaestercu Kostarike, ali Grci ne uspevaju da dođu do lopte

95′ – Gekas nije uspeo da prosledi odličnu loptu u gol Kostarike

91′ – Počeli su produžeci i odmah su Grci imali ozbiljan napada, ali je Navas ponovo bio na mestu

90+5′Kraj utakmice, igraće se produžeci. Kostarikanci su vodili golom Ruiza, ali nisu uspeli da izdrže pritisak Grka koji su imali igrača više gotovo pola sata, a Grke je poraza spasio Papastopulos u prvom minutu nadoknade izgubljenog vremena

90+3′ – Mitroglu je mogao da donese pobedu Grcima, šutirao je glavom pod prečku, ali je opet Navas sprečio gol

90+1′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Papastopulos donosi produžetke Grcima, odbranio je Navas jedan udarac, ali je na tu loptu natrčao centarhalf Helena i smestio je u mrežu Kostarike

88′ – Odlično je prošao Hristodopulos po desnoj strani, oštro je centrirao u petarac, ali je Navas ipak uspeo da ukroti tu lotu, istina iz dva pokušaja

83′– Brenes menja Bolanjosa u ekipi Kostarike

80′ – Karagunis očajno izvodi slobodnjak, lopta odlazi daleko preko gola posle njegovog udarca sa oko 25 metara

80′ – Kacuranis ulazi u igru umesto Manijatisa

78′ – Kostarikanci pojačavaju odbranu Akosta ulazi u igru umesto Gamboe

77′ – Grci uglavnom napadaju sa levog boka odakle deluje Holebaš, ali za sada njegovi centaršutevi nisu toliko precizni odnosno napadači Samaras, Gekas i Mitroglu ne uspevaju da ozbiljnije ugroze Navasa

69′ – U igri je i Teoffanos Gekas koji je zamenio Salpingidisa, napadač za napadača

65′ – Kubeda menja Tehedu, a samo koji tren kasnije Kostarika ostaje sa igračem manje pošto je Duarte zaradio drugi žuti karton posle prekršaja nad Holebašom

58′ – Santos pravi prvu izmenu, umesto Samaris u igru je ušao Mitroglu koji će ići u sam špic napada Helena

55′ – Bolanjos je mogao posle samo dva minuta od vođstva svog tima da duplira tu prednost, ali je njegov udarac izblokiran. Pre toga sudija Vilijams je propustio da svira penal za „tikose“ posle igranaj rukom jendog defanzivca Grčke

52′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, pleli su mrežu Kostarikanci oko gola Grka, Bolanjos je dodao do Ruiza koji šutira sa ivice kaznenog prostora, ne toliko jako, ali vrlo precizno i Karnezis je savladan. Kostarika vodi 1:0

47′ – Odlično je glavom sa nekih 10 metara, posle slobodnog udarca Karagunisa, šutirao Samaras, ali je Navas ponovo bio na pravom mestu. I dalje nema promene rezultata

45+2′Završeno je prvo poluvreme – 0:0, bez pravih šansi za gol, biće pravo čudo ukoliko u drugom poluvremenu vidimo više od jednog pogotka i to slučajno

45′ – Igraće se dva minuta sudijske nadoknade izgubljenog vremena

37′ – Holebaš je centrirao sa leve strane, Salpingidis je dobro šutirao sa svega pet metara udaljenosti, ali je Navas odlično reagovao i spre;io Grke da povedu

35′ – Očigledno da je veliki ulog uticao i na kvalitet meča, pošto oba tima imaju prevashodni cilj da ne prime gol, a u napadu šta urade urade

28′ – Za sada nema stoodstotnih prilika ni na jednoj strani, uglavnom se sve svodi na udarce sa distance

14′ – Prvu nešto ozbiljniju akciju Grci su imali posle četvrt časa igre, ali su na kraju od svega dobili samo korner posle kojeg nije bilo opasnosti po gol Kostarike

8′ – Bolanjos sa ivice šesnaesterca šutira oštro, ali preko gola Karnezisa

4′ – Gamboa je šutirao ka golu Grčke, ali nije bio dovoljno precizan

1′ – Utakmica je počela i već na startu Grci su imali obećavajući prekid pred golom Kostarike, ali karagunisev centaršut nije bio dovoljno dobar

Stadion: Arena Pernabukano
Gledalaca: oko 46.000
Sudija: Vilijams (Australija)

Kostarika: Navas, Umanja, Dijaz, Duarte, Gamboa, Gonzales, Borhes, Bolanjos, Teheda, Ruiz, Kempbel

Grčka: Karnezis, Manolas, Torosidis, Papastopulos, Holebaš, Maniatis, Samaris, Karagunis, Hristodopulos, Samaras, Salpingidis

Protivnik Holandije, koji je nešto ranije posle velikog preokreta savladao Meksiko, u četvrtfinalu Svetskog prvenstva biće pobednik četvrtog meča osmine finala u kojem se na iznenađenje mnogih sastaju Kostarika i Grčka.

Kostarikanci su iz „grupe smrti“ u kojoj su se pored njih nalazila još tri svetska prvaka (Italija, Urugvaj, Engleska) izašli kao prvoplasirani savladavši Uruse i „azure“ i igrajući nerešeno sa „albionom“ pa im to večeras daje blagu ulogu favorita.

Sa druge strane Heleni su pogotkom Samarasa iz penala u poslednjim momentima meča sa Obalom Slonovače uspeli da se domognu eliminacione faze takmičenja i to praktično bez ikakve igre odnosno forsirajući njihovu prepoznatljivu „čekalicu“ kada se protivniku prepusti inicijativa, a onda se preti iz kontranapada.

Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj fejsbuk stranici Hotsport.rs, kao i na našem Tviter nalogu.