Košarka Evroliga
23:36 20.07.2026.

POSLE 13 GODINA VRAĆA SE SPEKTAKL: ABA liga ponovo odlučuje šampiona na Fajnal-foru!

Cedevita Partizan, polufinale ABA liga final 4
Derek Smith Nolan Final 4 ABA liga, Jadranska liga, polufinalna utakmica Cedevita - Partizan u Beogradskoj Kombank Areni, 254.4.2014. (credit image & photo: Pedja Milosavljevic / STARSPORT). © 2014 Pedja Milosavljevic / +318 64 1260 959 / thepedja@gmail.com

Regionalno takmičenje odustaje od polufinalnih i finalne plej-of serije, pa će prvak u sezoni 2026/27. biti odlučen na završnom turniru od 28. do 30. maja 2027. godine.

ABA liga sprema veliku promenu koja će borbu za regionalni tron učiniti kraćom, neizvesnijom i znatno dramatičnijom. Posle čak 13 godina, šampion regionalnog takmičenja ponovo će biti odlučen na Fajnal-foru.

Odluka je zvanično usvojena na sednici Skupštine ABA lige u Zagrebu, na kojoj je potvrđen kompletan sistem takmičenja za sezonu 2026/27.

Četvrtfinalne serije igraće se na dve dobijene utakmice, dok će četiri preostale ekipe nastaviti borbu za titulu na završnom turniru. Fajnal-for je zakazan za period od 28. do 30. maja 2027. godine, a domaćin će biti određen naknadno.

NEMA VIŠE DUGIH SERIJA ZA TITULU

Prema novom sistemu, klubovi će i dalje morati da prođu komplikovan ligaški deo, Top 8 ili plej-aut, plej-in i četvrtfinale, ali nakon toga više neće biti polufinalnih i finalne serije.

Četiri najbolja tima okupiće se na jednom mestu, gde će se u nekoliko dana odlučivati o šampionu. Takav format ostavlja mnogo manje prostora za ispravljanje grešaka, pošto jedan loš meč može da završi čitavu sezonu.

Upravo zbog toga Fajnal-for može da poveća šanse ekipa koje na papiru nisu glavni favoriti, dok će najskuplji sastavi morati da budu najbolji onda kada je najvažnije.

POSLEDNJI SE ZAVRŠIO ŠOKOM U BEOGRADU

ABA liga je poslednji seniorski Fajnal-for organizovala 2014. godine u Beogradskoj areni.

Tada se očekivalo veliko finale Crvene zvezde i Partizana, ali su oba beogradska kluba eliminisana već u polufinalu. Cibona je savladala Zvezdu sa 75:70, dok je Cedevita zaustavila Partizan, pa su se za trofej usred Beograda borila dva zagrebačka kluba.

Cibona je u finalu slavila rezultatom 72:59, predvođena Darijom Šarićem, koji je postigao 23 poena, uhvatio 11 lopti i podelio sedam asistencija. Bio je to jedan od najvećih preokreta i najneočekivanijih raspleta u istoriji regionalnog takmičenja.

Od naredne sezone ABA liga prešla je na plej-of serije, koje su se u različitim formatima zadržale sve do sada.

PUT DO FAJNAL-FORA BIĆE DUG

U sezoni 2026/27. učestvovaće 20 klubova, podeljenih u dve grupe sa po deset ekipa.

Po četiri najbolja tima iz obe grupe plasiraće se u Top 8, dok će preostalih 12 nastaviti takmičenje u plej-autu. Bodovi iz prve faze prenosiće se dalje, a i druga faza igraće se po dvokružnom sistemu.

Šest najboljih iz Top 8 direktno će se plasirati u četvrtfinale. Sedmoplasirani i osmoplasirani tim, zajedno sa dve najbolje ekipe iz plej-auta, kroz plej-in će se boriti za preostala dva mesta.

Tek nakon četvrtfinalnih serija na dve pobede biće poznata četiri učesnika završnog turnira.

SVE ĆE STATI U JEDAN VIKEND

Nova sezona ABA lige počinje poslednjeg vikenda septembra, odnosno 26, 27. i 28. septembra 2026. godine.

Posle višemesečne borbe, titula će se rešavati tokom jednog majskog vikenda, a izbor domaćina mogao bi da bude jednako važan kao i sam plasman među četiri najbolja.

Posle 13 godina plej-of serija, ABA liga se vraća formatu u kojem nema popravnog – dve pobede tokom završnog vikenda biće dovoljne za šampionski pehar.

0
0

Ostavi komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre nego što objavite komentare, posetite i upoznajte se sa uslovima korišćenja usluge.

Ko osvaja Mundijal 2026?!

Pogledaj rezultate

Loading ... Loading ...