CRNAC IZ ALABAME SRUŠIO SNOVE DIKTATORA: Džesi Ovens kao simbol pobede sporta nad politikom! (FOTO+VIDEO)
Ovens je zlatnim slovima ispisao ne samo istoriju sporta već i borbe za jednakost svih ljudi
Džejms Klivlend Ovens, poznatiji kao Džesi Ovens, ostaje upamćen kao jedan od najvećih atletičara svih vremena. Ovaj američki sprinter i skakač u dalj postao je sportska ikona zahvaljujući svojim impresivnim dostignućima na Olimpijskim igrama 1936. godine u Berlinu.
Olimpijske igre u Berlinu predstavljale su platformu na kojoj je Adolf Hitler planirao da demonstrira superiornost arijevske rase. Međutim, Ovens, Afroamerikanac, uspeo je da poremeti te planove osvojivši četiri zlatne medalje u disciplinama 100m, 200m, skoku u dalj i štafeti 4x100m. Njegov izvanredan učinak ostao je neprevaziđen sve do 1984. godine kada je Karl Luis, takođe Amerikanac, ponovio ovaj uspeh.
In 10.3 seconds Jesse Owens shifted the bounds of what was humanly possible.
Our new print by Hank Willis Thomas is an ode to Owens sporting triumphs in 1936.
“The only bond worth anything between human beings is their humanness.”
🔗Find out more herehttps://t.co/527pt9qkh7 pic.twitter.com/j5sqoQ9hpZ
— Avant Arte (@avant_arte) July 25, 2024
Mit o Džesiju Ovensu dodatno je potkrepljen pričama o Adolfu Hitleru, koji navodno nije želeo da mu čestita na osvojenim medaljama. Prema popularnom narativu, Hitler nije pružio ruku Ovensu tokom ceremonije uručenja medalja. Ipak, u svojoj autobiografiji „The Jesse Owens Story“, Ovens je izneo drugačiju verziju događaja, navodeći: – Kad sam prošao pored Kancelara, on je ustao, mahnuo mi je rukom, a ja sam mu odmahnuo.
Ono što je manje poznato jeste da Džesi Ovens nije dobio priznanje ni od tadašnjeg predsednika SAD-a, Frenklina Ruzvelta. Zbog političke kalkulacije i potencijalnog gubitka glasova u južnim državama tokom predsedničke kampanje 1936. godine, Ruzvelt je odlučio da ne primi Ovensa u Belu kuću, čime ga je duboko razočarao. Ovens je kasnije izjavio da je Ruzvelt bio taj koji ga je ponizio, a ne Hitler.
Nakon završetka sportske karijere, Ovens je ostao vezan za sport kroz snimanje reklamnih spotova, ali mu to nije donelo značajnu finansijsku korist. Njegov život nakon sporta bio je skroman, a živeo je ispod proseka.
Džesi Ovens preminuo je 1980. godine, u 66. godini života, ostavivši za sobom nasleđe koje prevazilazi sportske granice. Njegova priča simbolizuje borbu protiv rasnih predrasuda i predstavlja inspiraciju generacijama koje su sledile.
Jesse Owens wins gold in Nazi Germany, 1936. pic.twitter.com/wNcU6qWTnG
— Culture King (@theculture_king) July 26, 2024