during the 2022/2023 Turkish Airlines EuroLeague Regular Season match between Crvena Zvezda mts Belgrade and Partizan Mozzart Bet Belgrade at Aleksandar Nikolic Hall on January 27, 2023 in Belgrade, Serbia. (Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©)

PARTIZAN SRUŠIO ZVEZDU U PAKLENOJ ATMOSFERI: Crno-beli izdržali sav pritisak – Ledej prelomio meč! (FOTO)

Objavljeno: 27.01.23 u 21:09

Ogromna borba u Pioniru.

Košarkaši Partizana Mozzartbet zabeležili su prvu pobedu u večitim derbijima u ovoj sezoni, tako što su u 21. kolu Evrolige bili bolji od Crvene zvezde Meridianbet rezultatom 78:79. Najefikasniji u pobedničkom timu bio je bili su Zek Ledej i Dante Egzum sa po 20 poena. Pored toga, australijski plejmejker je upisao i 5 asistencija, odnosno 4 skoka. Dvocifren je još bio Matijas Lesor sa 13 koševa i 8 skokova.

Na drugoj strani, Vildoza je pored 26 poena, dodao i 6 skokova, dok je Nedović postigao 23 koša. Dvocifren je bio i Ognjen Dobrić sa 13 poena.

Ogromna borba viđena je od početka utakmice, a bolje su je započeli igrači domaćeg tima. Ipak ubrzo je Partizan preuzeo stvar u svoje ruke, pa je posle prve četvrtine imao prednost.

Nastavili su crno-beli u istom ritmu i u nastavku, a vodili su čitavu drugu deonicu. U trećoj četvrtini, bolji rival je bila Zvezda, pa je nakon nje prednost Partizana smanjena na -3. Poslednja deonica donela je i pravu dramu, a u njoj su se bolje snašli košarkaši Partizana.

PRVO POLUVREME:

Utakmicu je otvorio Nemanja Nedović, koji je trojkom raspalio Pionir. Na drugoj strani, uzvratio je Egzum zakucavanjem u kontri za prve poene uslovno rečeno gostiju na ovom meču. Držao je

Nešto bolje su crveno-beli izgledali u uvodnim minuta, a još jednu trojku u kontri pogodio je Vildoza. Brzo je uzvratio Lesor, dok je već u sledećem napadu, Nedović postigao pogodak uz prekršaj.

Nakon toga, sledi bolja igra Partizana, koja se održava do kraja prve deonice. Izabranici Željka Obradovića zahvaljujući fantastičnom Lesoru, stižu i do prve prednosti, a nakon toga i do vođstva od 11:19, posle trojke Zeka Ledeja.

U završnici prve četvrtine, tehničku grešku je dobio Duško Ivanović, koji se nije složio sa odlukom sudija da sviraju faul u napadu Petruševu protiv Ledeja. To je malo razbudilo crveno-bele, a nakon nerealizovanog napada Partizana, trojku na kraju četvrtine pogađa Luka Vildoza za smanjenje prednosti na 18:20.

Koncentrisano je Partizan startovao drugu četvrtinu i brzo je napravio seriju od 5:0, u kojoj je nakon trojke Nanelija, Smailagić pogodio za 2. Od kada je Lesor izašao iz igre, Partizan ima problema sa skokom, pa to koristi Petrušev koji hvata promašaj Mitrovića i smanjuje prednost na 22:25.

Posle tajmauta Željka Obradovića u malo konfuznom napadu, Partizan ipak stiže do nove trojke, koju pogađa Dante Egzum uz sirenu. Posle toga, Zvezda nije iskoristila napad, crno-beli su mogli da povedu ubedljivije, ali je Anđušić promašio trojku a posle skoka i Smailagić zicer.

Bentilov pogodak uz faul Anđušića vraća Zvezdu na 28:30, a potom je Lesor iznudio dva slobodna bacanja od kojih je realizovao samo prvo. Smanjila je Zvezda prednost na samo jedan razlike nakon koša Nedovića. Slobodna bacanja Madara i trojka Pantera donose Partizanu +6, ali Vildoza smanjuje na 32:36.

Na trojku Nedovića, uzvraća Madar istom merom, a posle slobodnih bacanja Vildoze rezultat je 35:40. Prvo poluvreme završeno je trojkom Ledeja, nakon asistencije Pantera nakon čega crno-beli vode sa 37:45.

DRUGO POLUVREME:

Treću četvrtinu, mnogo bolje počinje ekipa Crvene zvezde. Partizan je potpuno stao u napadu, a nakon trojke Dobrića za 42:45, Željko Obradović je zatražio tajmaut.

Prvi put u igru, ušao je i Aleksa Avramović, brzo je imao priliku i da se upiše u listu strelaca, ali je promašio trojku. Ipak, Egzum je to ispratio i pogađa iza linije 6.75 za 42:48.

Nakon toga, Vildoza trojkom uz faul smanjuje prednost Partizana na samo 46:48. Dva puta je Partizanu istekao napad, gde crno-beli nisu uspeli da upute šut ka košu, a Zvezda je na oko minut i po do kraja treće deonice prišla na 50:51.

Kakav derbi gledamo u Pioniru, vodi se borba za svaku loptu, a svaki igrač daje i poslednje atome svoje snage. Aleksa Avramović trojkom upisuje svoje prve poene na ovom meču, ali ubrzo Vildoza smanjuje na 52:54. Ipak, već u narednom napadu, Avramović nije bio sebičan, a Ledej pogađa svoju treću trojku za 52:57.

U završnici treće četvrtine, Vildoza je iskoristio dva slobodna bacanja, a Avramović za kratko vreme nije uspeo da poentira, pa je na semaforu pisalo 54:57.

Zek Ledej nakon asistencije Alekse Avramovića otvara poslednjih 10 minuta za 54:59, a Zvezda već posle 70 sekundi ima 3 prekršaja. Ponovo Avramović fantastično razigrava svoje saigrače, što koristi Smailagić ispod obruča, ali brzo uzvraća Ognjen Dobrić trojkom, pa je 57:61.

Smailagić još jednom poentira za crno-bele, a kao da gledamo reprizu i novu trojku Ognjena Dobrića. Matijas Lesor je konačno ušao u igru na 7 i po minuta do kraja, nakon duge pauze, a ubrzo je i Avramovića zamenio Egzum.

Videli smo i kraću pauzu zbog problema sa semaforom, pa je tenzija malo opala. Nekoliko promašaja, a potom pogodak crveno-belih za -1, a već u narednom napadu nova trojka Ledeja i Partizan vodi sa 62:66. Na drugoj strani, Petrušev lagano prolazi do koša na oko 5 minuta do kraja meča.

Neverovatan je Zek Ledej, kakav pogodan u poslednjoj sekundi napada. Prvi faul crno-belih u četvrtoj četvrtini pravi Trifunović kako bi zaustavio Filipa Petruševa na niskom postu, a onda je usledio televizijski tajmaut.

Još jednom je Zek Ledej bio primoran da rešava napad Partizana i još jednom je pogodio za svoj 20 poen i 64:70. Odmah je Vildoza raspalio Pionir trojkom za 67:70, ali je posle dobre odbrane, promašio šut u sledećoj akciji.

Na liniji penala se našao Matijas Lesor, koji je na 2 minuta do kraja meča upisao svoje prve poene u drugom poluvremenu, pogodivši oba slobodna bacanja za 67:72. Sve to, nateralo je Duška Ivanovića da zatraži tajmaut.

Nakon njega, Nedović lako polaže za -3, a Trifunović posle promašaja pravi i faul u napadu. Ognjen Dobrić je zatim iznudio 2 slobodna bacanja, od kojih je oba realizovao za 71:72 na 1:17 do kraja. Potom je Željko Obradović odlučio da zatraži tajmaut.

Nesmotreno kapiten Zvezde Branko Lazić pravi faul, a na liniji penala se tada našao Kevin Panter. Kapiten crno-belih je bio siguran za 71:74, na nešto više od minut do kraja. Nedović je proklizao, a Trifunović krade bitnu loptu, nakon čega novi faul za Zvezdu pravi Nemanja Nedović i Egzum je sada na liniji penala.

Posle tajmauta Duška Ivanovića, Egzum koristi jedno bacanje za 71:75, a Vildoza brzo pogađa za 73:75 na 36 sekundi do kraja. Luka Mitrović pravi faul na 17 sekundi do kraja i tako na liniju slobodnih bacanja ponovo šalje Egzuma. Australijanac je bio precizan oba puta za 73:77, a onda je Vildoza sa linije panal doneo 75:77.

Čelendž Duška Ivanovića koji je tražio faul nad Dobrićem, nije bio uspešan, a odmah i Obradovićev za potencijalnu nesportsku ličnu grešku na drugoj strani. Samim tim, na liniji penala se našao ponovo Dante Egzum.

On je bio siguran, a u poslednjem napadu na meču, Nedović je smanjio na 78:79 i tako doneo Zvezdi prednost u međusobnom skoru, ako dođe do toga.