DA LI ABA LIGA IMA PERSPEKTIVU? Srpska košarka bi mogla da se vrati korenima!
Postoji jasna alternativa regionalnom takmičenju
U poslednjih par sezona nekako je postalo jasno da regionalnom ABA ligom dominiraju isključivo srpski klubovi, stoga se postavlja logično pitanje.
Da li je srpskoj košarci potrebna ABA liga?
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI:
- ALEKSANDAR MITROVIĆ JE NA DANAŠNJI DAN POSTAO BESMRTNIK: Gol koji je rasplakao Ronalda, a Srbiju lansirao na Mundijal! (VIDEO)
- UTAKMICA ZA ANALE KEVINA PANTERA: Pogledajte sve poene kapitena Partizana! (VIDEO)
- DOČEK ZA KOŠARKAŠE NA AERODROMU: Sve je Grmelo od pesme Grobara! (VIDEO)
Za početak ako pogledamo poslednjih 16 sezona regionalnog takmičenja, tokom kojih smo dobili 15 prvaka (sezona 2019/20 je prekinuta zbog pandemije koronavirusa) u samo tri sezone titulu nisu osvojili srpski klubovi, odnosno Crvena zvezda i Partizan.
Aktuelna sezona u kojoj srpska košarka posle mnogo godina čekanja konačno ima dva predstavnika u Evroligi samo govori u prilog toga da smo sve bliži tome da se Srbija povuče iz ABA lige.
Jasno je da će Crvena zvezda i Partizan težiti tome da isprate dešavanja u Evroligi i kroz narednih nekoliko godina zasluže licencu za takmičenje koje će najverovatnije biti zatvoreno ili bar delimično zatvoreno.
Ako to zaista i ostvare ostaje upitno ima li smisla igrati ABA ligu? Suštinska ideja regionalnog takmičenja jeste da se iz njega dobije predstavnik u Evroligi, ali će potencijalnim licencama smisao ABA lige potpuno nestati.
U toj situaciji je realna mogućnost da se svi srpski predstavnici u regionalnom takmičenju povuku u Košarkašku ligu Srbije. Zbog toga što bi ostankom u ABA ligi to koristilo samo košarkaškim savezima ostalih država, pošto njihovi klubovi već godinama ne osvajaju ništa.
Imali smo situaciju sa kraja prošle sezone kada je Zlatibor morao da igra regionalno takmičenje, ali je zbog „nacionalnog ključa“ pomenuti klub morao da igra sa drugim srpskim predstavnikom, Borcem iz Čačka.
Na kraju su iz čitave priče profitirali MZT iz Skoplja koji se direktno plasirao, iako je na kraju zauzeo drugo mesto u ABA 2 ligi, kao i Split koji je opstao u eliti iako je trebalo da igra doigravanje.
U situaciji u kojoj bi se igrala samo Košarkaška liga Srbije, a Zvezda i Partizan budu stalni učesnici Evrolige postoji jasna ideja šta bi moglo da se dešava.
Naime, novo takmičenje bi moglo da ima 12 ili 14 ekipa isključivo iz Srbije pa bi se tako probudili centri košarke poput Valjeva, Leskovca, pa i Novog Sada i Vršca koji bi sigurno imali klubove na višem nivou.
Što se tiče Crvene zvezde i Partizana oni bi konačno mogli da razvijaju igrače i trenere kroz tu novu ligu, gde bi bilo više šanse za mlade talente, a pored toga bi večiti rivali imali prve timove koji bi se takmičili u Evroligi.
Ovo je pitanje kojim bi trebali da se bave svi čelni ljudi u srpskoj košarci jer ipak mi imamo samo nju.
Osvajali su i FMP dva puta i Hemofarm jedan
put.