0

ODLIČAN START U HAMARU: Ivanović ponovo vicešampion Evrope, bronza za Erdeija!

Objavljeno: 20.03.22 u 17:53

Sjajni rezultati naših takmičara!

Srpski juniori su na sjajan način otvorili učešće na 51. prvenstvu Evrope vazdušnim oružjem u norveškom Hamaru.

U prvoj disciplini programa, gađanju vazdušnom puškom za juniore, Marko Ivanović je osvojio
srebrnu, a Petar Erdei bronzanu medalju. Odličan je bio i treći član našeg tima Aleksa Rakonjac,
koji se takođe plasirao u finale i zauzeo peto mesto u konkurenciji 49 takmičara.

Ivanović je ponovio uspeh sa prošlogodišnjeg EP u Osijeku, kada je takođe bio drugi, dok se
Erdei prvi put popeo na postolje na najvećim takmičenjima.

Aleksa Rakonjac je odlično gađao u kvalifikacijama, zauzeo je drugo mesto, sa 628 krugova.
Bolji od njega bio je samo Dino Solaco iz Italije, oborivši evropski juniorski rekord sa 633,1
krugom. Marko Ivanović je u finale ušao sa sedmog mesta, a Petar Erdei sa osmog. Ivanović je
pogodio 622,3, a Erdei samo 0,1 krug manje.

Nijedna druga zemlja nije imala više od jednog strelca među osam najboljih. Uz trojicu Srba,
borbu za medalje posle kvalifikacija nastavili su po jedan Italijan, Nemac, Šveđanin, Mađar i
Španac.

Ivanović je gađao u prvoj grupi prve faze finala (deo takmičenja koji se na prvim takmičenjima
po novim pravilima zvao polufinale je u zvaničnim protokolima preimenovan u prva faza finala).
Marko je u svojoj grupi zauzeo prvo mesto i zajedno sa drugoplasiranim Solacom prošao u
drugu fazu (grupa za medalje), među četiri najbolja takmičara.

Rakonjac i Erdei su bili u drugoj grupi. Posle desete serije, prvi je bio Nemac Palberg, Erdei na
drugom mestu, a Rakonjac treći u grupi, dok je kao četvrti ispao Španac Estevez. U polufinalu
se gađa do 15 hitaca, ali ova grupa je završena posle 11. serije, jer Rakonjac nije imao šanse da
u preostala četiri hica nadoknadi zaostatak za Palbergom ili Erdeijem. Tako je završio na trećem
mestu u grupi. U ukupnom plasmanu Rakonjac je peti, jer je u kvalifikacijama bio uspešniji od
trećeplasiranog u prvoj grupi Mađara Čendeša.

Rivali Ivanovića i Erdeija u grupi za medalje bili su Solaco i Palberg. Bilo je jasno da će Srbiji
pripasti bar jedno odličje. Nemac Palberg je najlošije startovao, ispao je posle 10. serije, kao
četvrtoplasirani. U igri su ostala trojica strelca i Srbija je obezbedila dve medalje. Solaco se izdvojio na vodećoj poziciji, a Ivanović i Erdei su vodili izjednačenu borbu za drugo mesto i plasman u meč za zlato. Iskustvo je presudilo, Ivanović je osvojio drugu poziciju, prošao u poslednju fazu, a Erdei završio na bronzanoj poziciji.

Duel za titulu između Solaca i Ivanovića, prvoplasiranog i drugoplasiranog sa prošlogodišnjeg
EP u Osijeku, je bio pun preokreta. U meču za zlato pobeđuje strelac koji prvi osvoji 16 poena.
Posle 15. hica srpski i italijanski reprezentativac su bili izjednačeni – 14:14. Solaco je u 16.seriji
pogodio 10,6 , a Ivanović 10,0 kruga za ukupan trijumf od 16:14. Italijan je odbranio zlato, a
Ivanoviću pripalo novo srebro.

Prvog dana EP takmičilo se i šest srpskih juniorki. U senci fantastičnog uspeha juniora, ostalo je
vrlo dobro deseto mesto Anje Popović u nadmetanju omladinki puškom. Od osme pozicije i
prolaska dalje delila su je četiri deseta dela kruga. Anja Knežević je zauzela 23, a Aleksandra
Havran 33.mesto.

Olga Stojanović se plasirala na 24, Eleonora Radulović na 26, a Jovana Todorović na 29.poziciju u kvalifikacijama vazdušnim pištoljem.

U ponedeljak će se nadmetati četvoro srpskih strelaca. U takmičenju miks parova puškom
učestvovaće timovi Aleksandra Havran/Marko Ivanović i Anja Popović/Petar Erdei.

EP vazdušnim oružjem, prvi dan:

Vazdušna puška, juniori, plasman: 1. Dino Solaco (Italija), 2. Marko Ivanović (Srbija), 3.
Petar Erdei (Srbija)… 5. Aleksa Rakonjac…

Finale – Prva faza, Grupa 1: 1. Ivanović 43, 2. Solaco 42,5, 3. Čendeš (Mađarska) 38, 4.
Lindgren (Švedska) 21,5. Grupa 2: 1. Palberg (Nemačka) 33, 2. Erdei 32,5, 3. Rakonjac 24, 4.
Estevez (Španija) 19,5. Druga faza (Grupa za medalje): 1. Solaco 48, 2. Ivanović 39,5, 3.
Erdei 34,5, 4. Palberg 14,5 poena. Meč za zlato: Solaco – Ivanović 16:14 u poenima.

Kvalifikacije: 1. Solaco 633,1 (evropski juniorski rekord), 2. Rakonjac 628,,0… 7. Ivanović
622,3, 8. Erdei 622,2…

Vazdušna puška, juniorke, kvalifikacije: 1. Sofija Ćekarelo (Italija) 631,9… 10. Anja Popović
624,3… 23. Anja Knežević 622,3… 33. Aleksandra Havran 621,0…

Vazdušni pištolj, juniorke, kvalifikacije: 1. Mirjam Jako (Mađarska) 571… 24. Olga
Stojanović 558… 26. Eleonora Radulović 555… 29. Jovana Todorović 550…