NA DANAŠNJI DAN: Urugvaj prvi svetski šampion u fudbalu, srebro za „delfine“
Evo šta se sve dogodilo u sportu na današnji dan, 30. jul.
1930 – Stadion Sentenario, u Montevideu, je bio svedok prve istorijske finalne utakmice svetskog prvenstva u fudbalu. Pred 93.000 gledalaca susrele su se ekipe Argentine i domaćina Urugvaja. Delovalo je kao repriza sa Letnjih olimpijskih igara 1928. godine kada su se u finalu takođe srele reprezentacije Urugvaja i Argentine. Utakmica je završena rezultatom 2:1 pa je Urugvaju pripalo olimpijsko zlato. Kapije stadiona su bile otvorene još od 8h ujutru a sedišta su bila popunjena do poslednjeg mesta. Izgledalo je da je čitav Urugvaj došao da pruži podršku svojoj reprezentaciji. Na samom početku meča, ekipe nisu uspele da se dogovore oko lopte kojom će se igrati, pa je na kraju intervenisala i FIFA odlučivši da će se u prvom poluvremenu koristiti argentinska lopta a tokom drugog koristiće se urugvajska lopta. Iako je Dorado postigao gol za domaću ekipu u 12′, nedugo nakon tog pogotka su Pauselje i Stabile (20′ i 37′) omogućili da se na poluvreme ode sa prednošću od 1:2 u korist Argentine. Iako su bili u zaostatku, Urugvajci su dali gas u drugom poluvremenu, odličnom igrom postigli tri pogotka (Sea 57′, Iriarte 68′, Kastro 89′) i okončali utakmicu pobedom 4:2. Urugvajci su tako postali prvi svetski šampion u fudbalu. Koliko je čitavoj naciji bilo važno ovo osvojeno zlato, govori i podatak da je sledeći dan proglašen neradnim u čitavom Urugvaju. A u glavnom gradu njihovog protivnika Argentine, Buenos Airesu, nezadovoljni stanovnici su kamenovali zgradu ambasade Urugvaja.
1964 – Rođen Jirgen Klinsman, nemački fudbalski trener i bivši igrač. Štutgart, Inter, Monako, Totenhem, Bajern Minhen, Sampdorija su samo od nekih klubova za koje je igrao. Bio je član reprezentacije Zapadne Nemačke koja je osvojila Svetsko prvenstvo 1990. godine i član reprezentacije Ujedinjene Nemačke koja je osvojila Evropsko prvenstvo 1996. godine. Kao selektor, reprezentaciju Nemačke je doveo do trećeg mesta na Svetskom prvenstvu 2006. godine. Od 2011. godine je selektor reprezentacije SAD.
1966 – Finale 8. Svetskog prvenstva u fudbalu, u Engleskoj. Nakon niza odličnih partija odigranih na ovom svetskom prvenstvu, u finalu su se srele dve fenomenalne ekipe – domaćin Engleska protiv Zapadne Nemačke! Utakmica je loše počela po Engleze jer su Nemci brzo došli u vođstvo. Srećom, radost je trajala samo 6 minuta jer su domaćini, preko Harsta, izjednačili rezultat. Malo je nedostajalo da se utakmica završi u regularnom delu pobedom Engleske jer je Piters postigao vodeći gol za domaći tim u 78′, ali se za produžetke postarao Wolfang Weber izjednačujućim pogotkom u 90′. Produžetci nisu bili srećni za Nemačku. Džef Harst je sa dva postignuta gola obezbedio pobedu Engleza i ujedno postao prvi igrač u istoriji SP koji je u finalu postigao het-trik. Engleska je pobedila rezultatom 4:2. i postala šampion sveta po prvi put. Za sada i jedini. Treći gol Harsta spada u najspornije golove u istoriji fudbala. Ne zna se ni dan-danas, sa sigurnošću, da li je lopta zaista prešla gol-liniju ili ne. Čak je, na jednom istraživanju 1995. godine na Oksfordu, donet zaključak da je lopta „držala crtu“ tj da je uopšte nije ni prešla. U to bi mogli da se zakunu i svi tadašnji igrači protivničkog tima, reprezentacije Zapadne Nemačke. Čak je u jednom intervjuu i slavni Maradona osporio ovaj pogodak Englezima. U svakom slučaju, zlato je pripalo domaćinu 8. Svetskog prvenstva u fudbalu. Kraljica je lično uručila trofej Bobiju Muru.
2009 – Na Svetskom prvenstvu u vaterpolu, u Rimu, odigrane polufinalne utakmice. Španija je golom razlike pobedila ekipu SAD rezultatom 7:6 i sastaće se sa ekipom Srbije koja je, u jednoj poprilično otvorenoj utakmici, uspela da izbori pobedu protiv reprezentacije Hrvatske 12:11 i plasira se u finale.
2011 – Finale Svetskog prvenstva u vaterpolu, u Šangaju! Nakon odličnih partija tokom čitavog takmičenja, u završnoj utakmici su se srele reprezentacije Srbije i Italije. Prvu četvrtinu su naši momci dosta stegnuto odigrali i bila je poprilično čvrsta igra na obe strane što je i uticalo na minimalan rezultat. Iako su „delfini“ odigrali sjajnu drugu četvrtinu, Italijani su se i razigrali i raspucali u trećoj četvrtini ne dozvolivši našim vaterpolistima da priđu njihovom golu pa su naši momci probali da ublaže poraz boljom igrom u poslednjoj četvrtini i makar da izdejstvuju produžetke, ali bezuspešno. Italijani su pobedili rezultatom 7:8 ( 0:1, 2:0, 1:4, 3:1). Našim vaterpolistima je pripalo srebro. Istog dana, u popodnevnim časovima, odigrana je utakmica za 3. mesto između Mađarske i Hrvatske. Bronza je pripala Hrvatima koja je pobedila rezultatom 11:12.
2013 – Na Svetskom prvenstvu u vaterpolu, Barseloni, odigrane su četvrtfinalne utakmice. Grčka – Mađarska 3:9, Hrvatska – Australija 7:6, Srbija – Crna Gora 8:9 i Italija – Španija 4:3. Zahvaljujući porazu od Crne Gore, naša vaterpolo reprezentacija se, na ovom Svetskom prvenstvu nije plasirala u polufinale.
Pripremio: Ivan Gajin