0
Košarka

EUROBASKET 2015: Počelo je šokantno, ali su favoriti na kraju izvukli pobede, oproštaj Rusa

Objavljeno: 09.09.15 u 22:55

Utakmice u večernjim terminima bile su veoma interesantne, pošto su autsajderi na papiru veoma mučili favorite, koji su ipak uspeli da zabeleže pobede.

Rusija je protiv Francuske morala da ostvari pobedu ukoliko je želela da zadrži nadu za plasmanom u narednu fazu i to im je u većem delu meča delovalo kao realno. Naime, izabranici Jevgenija Pašutina su zatrpali koš Francuske u prvih 15ak minuta, što im je u jednom momentu donelo i prednost od 12 poena.

Međutim, Francuzi su postepeno topili prednost Rusa i do poluvremena došli do samo ‘minus dva’, a imali su i napad za vođstvo na isteku prvog poluvremena. Rusi se nisu predavali, svesni da im je ova utakmica ‘biti ili ne biti’, pa su se borili koliko su mogli. I do četiri minuta pred kraj meča je delovalo da su blizu cilja.

Ipak, Francuzi su trojkom Žofrija Lovernja uspeli da pređu u vođstvo i onda na minut do kraja novim dalekometnim pogotkom prelome meč i pobede sa 74:67, tako da je za Rusiju ovo prvenstvo završeno.

Vitali Fridzon je bio najefikasniji sa 20 poena, a Antonov je dodao 13 kod Rusa, dok je u redovima domaćina De Kolo postigao 13 poena, Parker i Gober po 12, a Žo Lovernj 11 koševa.

Hrvatska je imala dosta problema sa Holanđanima koji su počeli sjajno i imali prednost u prvom poluvremenu. Ipak, Hrvati su uspeli da se konsoliduju i na kraju zabeleže pobedu rezultatom 78:72, uz 18 poena Krunislava Simona, 15 Darija Šarića i po 13 Bogdanovića i Tomića.

U našoj grupi Islanđani su, kao i Nemce i Italijane, mučili i Špance u prvom delu meča, ali je u nastavku sve došlo ‘na svoje mesto’. Danas ‘omraženi’ igrač u Srbiji Nikola Mirotić bio je najefikasniji sa 22 poena, Gasol je imao poen manje, a Serhio Rodrigez je postigao 13 poena uz šest asistencija.

U grupi D u Rigi Litvanija nije dozvolila iznenađenje, iako je Estonija bila nadomak toga. Presudio je Jonas Mačiulis pogotkom u samoj završnici meča.