0

EP ZA JUNIORE: Srpski četverac bez kormilara bronzani u Račicama

Objavljeno: 24.05.15 u 18:40

Četverac bez kormilara Nikola Cvijetić, Lazar Lazović, Marko Ristić, Zoran Rajić osvojio bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu za juniore koje je u nedelju, 24. maja, završeno u Račicama.

– Četverac sa kormilarom Radovanović, Antić, Obradović, Stepić, kormilar Anđelković peti, osmerac Milovanović, Lazarević, Kostić, Ristić, Milićević, Popović, Milićević, Ivković, kormilar Milenković šesti. –Jošićeva nije veslala B finale, pobeda četverac skula Janković, Belinčević, Pivač, Lazić u C finalu

Srpsko veslanje nastavilo je niz odličnih rezultata na međunarodnoj sceni. Na Evropskom prvenstvu za juniore, koje je u nedelju 24. maja 2015, završeno u češkim Račicama četverac bez kormilara Nikola Cvijetić, Lazar Lazović, Marko Ristić, Zoran Rajić osvojio je bronzanu medalju u konkurenciji 13 najboljih čamaca Starog kontinenta. U velikom finalu naša posada je postigla odličan rezultat 6:24,525. Zlato je pripalo Švajcarskoj (6:21,861), srebro Rumuniji (6:23,416), a daleko iza osvajača medalja kroz cilj su prošli čamci Italije (6:29,381), Češke (6:32,762) i Bugarske (6:43,676).

– Naši momci su izveslali fenomenalnu trku. I pre finala nadali su se odličju iako je u okršaju za medalje bilo vrhunskih čamaca. Pružili su svoj maksimum i na kraju zasluženo stigli do postolja. Ovaj rezultat biće veliki podstrek u nastavku priprema za Svetsko prvenstvo za juniore u Brazilu početkom avgusta – kazao je trener srpskog teškog četverca Aleksandar Smiljanić.

– Prezadovoljan sam trkom. Ovo je bilo naše najbolje izdanje u Račicama. Iz trke u trku smo dizali formu i bili smo na najvišem niovu kada je bilo najpotrebnije. Od početka šampionata smo verovali u sebe i bili ubeđeni da imamo kvalitet za postolje. Samo finale smo izveslali na maksimalnom nivou. Bilo smo koncentrisani na svoje veslanje i tek kada se završila trka saznao sam konačan plasman. Ovo je moja poslednja godina juniorskog staža i nadam se da ću je zaokružiti medaljom na Svetskom prvenstvu za juniore u Riju – istakao je štroker srpskog četverca Zoran Rajić.

Nikola Cvjetić je prošle godine na EP za juniore u Belgiji osvojio bronzu u četveracu sa kormilarom, a poput Rajića, Ristića i Lazovića i on je u izlaznoj godini juniorske konkurencije.Inače, pre okršaja za medalje srpski četverac bez kormilara izborio se za finale trećim mestom u prvoj grupi polufinala koje je osvojio s vremenom 6:25,534. Prva dva mesta u ovoj trci pripala su posadama Rumunije (6:18,777) i Švajcarske (6:20,892).

Mlada posada četverca sa kormilarom Danilo Radovanović, Aleksandar Antić, Vanja Obradović, Bogdan Stepić, kormilar Marko Anđelković, posle tuskog čamca najmlađa na šampionatu, u finalu je zauzela peto mesto s vremenom 6:59,899. Zlato je osvojila Italija (6:46,167), srebro Belorusija (6:50,759), a bronzu Ukrajina (6:52,050). Četvrto mesto priplao je čamcu Turkse (6:53,310), dok je posada Hrvatske bila poslednja (7:01,043). Najmlađi osmerac na šampionatu srpski u sastavu Veljko Milovanović, Luka Lazarević, Dušan Kostić, Luka Ristić, Miloš Milićević, Aleksa Popović, Radoš Milićević, Aleksa Ivković, kormilar Matej Milenković zauzeo je šesto mesto u finalu s rezultatom 6:25,825. Zlato je pripalo Rusiji (6:02,785), srebro Holandiji (6:06,836), a bronza Rumuniji (6:08,685). Češka (6:10,939) je bila četvrta, a Bugarska (6:17,356) peta.

Ljiljana Jošić nije u prepodnevnom delu programa da se plasira u finale pošto je u svojoj grupi polufinala zauzela četvrto mesto s rezultatom 8:20,731. Prva tri mesta zauzeli su čamci Holandije (8:10,107), Belgije (8:16,856) i Nemačke (8:19,003). Naša skifiskinja, zbog iscrpljenosti, potom nije veslala trku B finala, tako da je šampionat završila na ukupno 12. mestu. Četverac skul Matija Janković, Bogdan Belinčević, Vukašin Pivač, Damjan Lazić pobedom i ukupno 13. mestom u konkurenciji 18 posada završio je svoje učešće u Češkoj. U C finalu ove discipline naš čamac je osvojio prvo mesto s rezultatom 6:30,172. Druga je bila Švajcarska (6:31,642), treća Holandija (6:33,416), četvrta Estonija (6:35,670), peta Letonija (6:38,890), a šesta Norveška (6:44,141).