PARAGLAJDING, LEKCIJA BROJ 3: Novi korak – samostalan let (VIDEO)
Paraglajding škole u Srbiji postoje u Beogradu (nekoliko), Vršcu, Zlatiboru, Nišu, Kraljevu… dok Paraglajding klubovi postoje u skoro svakom gradiću u Srbiji (Kosovska Mitrovica, Raška (Kopaonik), Čačak, Kruševac, Kragujevac, Aleksinac, Valjevo, Arilje, Loznica, Požarevac, Kanjiža, Novi Sad, Vlasotince, Knjaževac, Prijepolje… kao i navedeni Beograd, Vršac, Zlatibor, Niš, Kraljevo….
Tako se možete raspitati i kod klubova u vašem, ili u gradu najbližem vama, kako doći do licenciranih škola.
Cena za obuku obično podrazumeva kategoriju „Parapro 5“ (najviši stepen), ali ima i škola koje naplaćuju po kategoriji. Zavisno od škola, program obuke je različit. Objasnićemo vam po univerzalnom šablonu, ukratko, kako izgleda obuka.
Prvo se upoznajete sa opremom. Kako se uvezati u sistem veza (sedište), kako zakačiti glajder za sedište, kako namestiti glajder za poletanje (podizanje)… Ovo je jedna od najbitnijih lekcija o bezbednosti u paraglajdingu. Potom vežbate održavanje glajdera iznad glave na zemlji (pariranje), a potom i kretanje napred sa istim sto duže, a da on ne padne na zemlju.
Kada to utrenirate, posle nekoliko časova instruktor vas odvodi na strmija mesta, gde ćete se prvi put samostalno „odlepljivati“ od zemlje. To su vasi prvi letovi, a i najverovatnije najsrećniji trenuci do tada.
Zavisno od terena, ti letovi su nekoliko desetina, pa do 100-200m dužine, kada dostižete visine od 1m pa i do 50m. U tim letovima se navikavate na let i sam glajder, jer glajder na 3m i 3000m, leti potpuno isto. Takođe trenirate poletanje i sletanje, ali se polako navikavate i na visinu.
Kada i to usavršite (nekoliko dana treninga), odlazite na pravo brdo, na svoj prvi „visinac“. To su pravi tereni za paraglajding. Instruktor će odabrati teren gde je lepo poletište, ogromna površina za sletanje i koji nije poznat po turbulenciji, već po tome da je pitom. Kao i do sada, tokom obuke, instruktor će biti u kontaktu sa vama preko radio veze i sve vam pričati u toku leta. Pošto ste vi već u paraglajdingu, letenje vam je već „u krvi“, bitno je da se ne oslonite 100% na to što vam instruktor priča, jer on može biti udaljen nekoliko stotina metara od vas, pa ne može uvek tačno odrediti vašu poziciju. To su momenti kada već počinjete da donosite sopstvene odluke… postajete pilot.
Uporedo sa praktičnom, ide i teorijska obuka. Dobijate nekoliko brošura da naučite. Tu učite kako je paraglajder napravljen, kako leti, pravila u paraglajdingu…, ali najvažnije lekcije se tiču meteorologije. Vi koristite prirodu i treba je poštovati.
Da biste postali potpuno samostalni pilot, potrebno je 1-2 godine od prvog leta, zavisno od talenta, a više od treninga.
Ono što morate imati i uraditi za svaki let je:
2) imati paraglajder, sedište, rezervni padobran, kacigu (sve sertifikovano), adekvatnu obuću i odeću...
Posle obuke izlazite na polaganje za pilotsku dozvolu ispred DCV (Direktorat civilnog vazduhoplovstva), za šta je potrebno imati lekarsko uverenje. Do sada su piloti paraglajdera morali uzimati lekarska uverenja kao i piloti aviona, ali je napravljen novi član zakona po kome će piloti ultra lakih letilica moći da polažu sa uverenjem koje se koristi za polaganje za vozačku dozvolu. Biće izglasan, samo čeka da dođe na dnevni red.
Sada možda razmišljate da postanete takmičarski pilot?
Nastaviće se…
hotsport.rs