Košarka

Parker skinuo krunu Špancima

Objavljeno: 20.09.13 u 23:11

esp-fra

Košarkaši Francuske savladali su nakon produžetaka Španiju sa 72:75 (18:14, 16:6, 15:23, 16:22, 7:10) i plasirali se u finale Evropskog prvenstva u Sloveniji.

U borbi za zlatno odličje Frnacuzi će se nadmetati sa Litvanijom koja je ranije savladala Hrvatsku.

Očekivao se tvrd meč u drugom polufinalu i to se obistinilo. Nešto bolju igru u uvodnim minutima Španci su iskoristili i poveli.Toni Parker je držao Francuze u igri. Sve akcije su trikolori uglavnom rešavali preko svoje NBA zvezde. Serijom od 13:0 na početku druge četvrtine Španija je nagovestila da bi i u ovom duelu mogla da dođe do lake pobede. Na poluvremenu je Španija vodila sa 34:20.

Francuzi su u drugom poluvremenu zaigrali dosta bolje. Proradili su i ostali košarkaši i uz veoma raspoloženog Parkera sustigli „crvenu furiju“. Želabal je smanjio zaostatk na samo poen na početku poslednje četvrtine. Ipak, Španija uspeva trojkama Serhija Rodrigeza da se ponovo odlepi, ali ne zadugo. Parker je izjednačio na tri i po minuta do kraja meča i doneo neizvesnu završnicu. Španija je imala poslednji napad, ali je Gasol promašio šut za tri poena, pa je meč ušao u produžetke.

Francuzi su u produžecima preuzeli vođstvo i na kraju zasluženo slavili, a Španci su pognute glave napustili teren svesni šanse koju su propustili.

Sjajni Toni Parker blistao je na ovom meču sa 32 postignuta poena i 6 skokova. Antoan Dijo je postigao 10 poena. Špance je predvodio Mark Gasol sa 19 poena i 9 skokova, dok je Rudi Fernandez dodao 17 poena.

Sutra su na programu mečevi za plasman od 5-8. mesta, dok je u nedelju na programu finale kome će prethoditi borba za bronzanu medlaju.