in ,

Kampanja protiv Zvezde traje već deset godina

Upravni odbor Fudbalskog kluba Crvena zvezda održao je vanrednu sednicu povodom suđenja na utakmici Jelen Superlige koju su crveno beli igrali sa Jagodinom minulog vikenda.

Zvezda je izgubila sa 2:1, a povod za nezadovoljstvo se dogodio u 65. minutu pri vođstvu Beograđana od 1:0 kada je arbitar Dimitrijević pokazao na belu tačku posle prekršaja Nikole Maksimovića koji se dogodio van šesnaesterca.

Upravn odbor Crvene zvezde je u pismu kojim se obraća javnosti postavio pitanje adekvatne kazne za sudijsku trojku, odgovornost sudijske organizacije, sudijskih malverzacija, te mogućeg povlačenja svojih predstavnika iz FSS-a.

Pismo Upravnog odbora prenosimo u celini:

„Povod za naše javno obraćanje je tendenciozno suđenje od strane sudijske trojke na našoj poslednjoj prvenstvenoj utakmici. Greške koje su napravili nadamo se da ne moramo da dokazujemo jer su ih utvrdili i dokazali svi mediji, kao i kompletna javnost. Očekujemo da će nadležni organ FSS-a koji prati suđenje reagovati veoma brzo i efikasno, jer po našem opštem ubeđenju greške koje su pravili imale su za posledicu uticaj na krajnji ishod utakmice, a samim tim i teško oštetili naš klub. Zato je jedino i pravo pitanje hoće li sudijska trojka biti adekvatno kažnjena?

Ipak, za nas je ključno pitanje da li će se sprovesti istraga i utvrditi da li je i ko iz sudijske organizacije režirao ovu farsu i da li će pojedini ljudi koji su članovi ove komisije, posle svega lošeg što su učinili godinama unazad srpskom fudbalu, i dalje ostati na istim mestima? Odgovori na ova pitanja odrediće budući odnos našeg Kluba prema FSS.

FK „Crvena zvezda“ je, u proteklom periodu, dala ogroman doprinos smirivanju tenzija u srpskom fudbalu. Pružili smo ruku pomirenja Fudbalskom savezu, uključili naše predstavnike u fudbalsku organizaciju i učinili sve da se u javnosti ponovo vrati kult reprezentacije. Prešli smo preko očiglednih nepravdi koje su činjene našem Klubu proteklih godina, želeći da svi zajedno razvijamo srpski fudbal. To nije moguće bez Crvene zvezde koja je najtrofejniji srpski fudbalski klub, sa najvećim brojem navijača, sa najvećim brojem mladih i seniorskih reprezentativaca i sa jednim od najperspektivnijih srpskih trenera.

Povod za našu reakciju nije sportski poraz. Pobede i porazi su sastavni deo sporta. Kada smo gubili utakmice u časnoj, fer i sportskoj borbi, kao što je bio slučaj nedavno u Subotici, čestitali smo protivniku i nismo tražili uzroke poraza van svojih redova. Mi reagujemo na sportsku nepravdu.

Kazna za sudijsku trojku i otkrivanje onih koji eventualno stoje iza njih prava su prilika da državni organi, odnosno policija i tužilaštvo, počnu borbu protiv neregularnosti u srpskom fudbalu. Na te nepravilnosti godinama ukazujemo ne samo mi već i pojedini igrači i drugi klubovi, koji svedoče da su u nečasnim radnjama i učestvovali. Crvena zvezda želi da se pokrene ta istraga jer mi smo kao Klub žrtva neregularnosti.

Poslednjih deset godina se vodi velika kampanja protiv Crvene zvezde. Sve uprave koje je imao ovaj Klub, od Džajićeve zaključno sa sadašnjom, proglašavane su nesposobnim. Svaka uprava je bila predmet sudijskih krađa. Protiv svake uprave je vođena kampanja u medijima, posebno u listovima sumnjivog vlasništva iz inostranstva. Kratko rečeno, ne napada se Crvena zvezda zbog uprava, nego uprave zbog Crvene zvezde.

Crvena zvezda je jedna od najvažnijih srpskih institucija tako da napadi na nju imaju svoju pozadinu. Uništiti klub koji je ponos Srbije, o čijem podvigu osvajanja Lige evropskih šampiona sportisti sveta i danas pričaju sa divljenjem, znači uniziti Srbiju. Ove kampanje su posebno intenzivne pred najvažnije utakmice u prvenstvu kao što je derbi. Nadamo se da budućim potezima sadašnje Vlade Republike Srbije takve stvari više neće biti moguće. Kao što verujemo da će biti omogućen razvoj sporta koji je ponos Srbije, kao i da će početi istinska borba protiv neregularnosti u fudbalu. U tome će Vlada Republike Srbije imati bezrezervnu podršku Crvene zvezde.

Imajući sve ovo u vidu, Upravni odbor FK Crvena zvezda je doneo sledeće zaključke:

– Tražimo od Fudbalskog saveza Srbije hitnu sednicu Odbora za hitna pitanja na kojoj će se raspravljati o sudijskim nepravdama i o sastavu sudijske komisije, kao i o merama za sprečavanje budućih sudijskih malverzacija.

– Upravni odbor FK Crvena zvezda će zavisno od predloga rešenja Odbora za hitna pitanja FSS doneti odluku o eventualnom povlačenju svojih predstavnika iz fudbalske organizacije, a do tada tražiti od istih da zastupaju interese našeg kluba i fudbala u celini u najvišem organu nacionalnog Saveza.

– Upravni odbor FK Crvena zvezda upućuje apel milionskoj armiji naših navijača da ne nasedaju na provokacije koje se čine prema klubu, da se nastavi sa akcijom mobilizacije svih Zvezdaša i da ostanemo čvrsto uz svoj klub. Pozivamo sve naše navijače da kao i do sada, u fer i korektnoj atmosferi, nastave sa podrškom Crvenoj zvezdi;

– Upravni odbor je ovlastio predsednika Sportskog društva Crvena zvezda prof. dr Petra Škundrića da otpočne konsultacije u okviru Sportskog društva, Zvezdaške i sportske javnosti kao i sa državnim organima kako bi se u upravi Crvene zvezde okupili svi Zvezdaši, poslovni ljudi i državni funkcioneri koji mogu da pomognu Klubu. Zvezdi trebaju kontinuitet, okupljanje svih Zvezdaša na jednom mestu a ne podele i sukobi.“

Diskusija

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Učitavanje

0

Hulku kidnapovana sestra

Sanjamo 300. gol