0

EP AURONZO: Relićeva prvak Evrope, Srbima i dva srebra

Objavljeno: 01.07.18 u 18:24

Poslednjeg, četvrtog dana Evropskog prvenstva za juniore i mlađe seniore u Auronzu (Italija), reprezentativci Srbije su osvojili tri medalje, jednu zlatnu i dve srebrne.

Mlađa seniorka Biljana Relić se popela na najviše postolje posle sjajne trke i skoro pola sekunde prednosti u odnosu na drugoplasiranu. Relićeva je štopericu zaustavila na 40.769. Iza nje je kroz cilj prošla Mađarica Oroš (41.116), treća je bila Poljakinja Vlodarčik (41.356).

– Sjajan je osećaj, napravila sam korak više u odnosu na prošlu godinu i takmičenje u Beogradu kada sam bila druga u Evropi u ovoj disciplini. Imala sam najbolje vreme iz kvalifikacija ali nisam smela da se unapred radujem jer je konkurencija odlična, uglavnom su to starije devojke od mene. Kako je trka tekla znala sam da sam u konkurenciji za medalju ali nisam bila sigurna da će biti zlato. Trka mi je baš prijala uprkos izuzetno teškim uslovima pre svega zbog jakog vetra – rekla je Relićeva po izlasku iz čamca.

Sa Marijom Dostanić, Relićeva se domogla srebra u dvosedu na 500 metara. Kroz cilj su prošle u vremenu 1:46.006. Zlato je pripalo posadi Iskrička, Pašek iz Poljske (1:43.136), bronza Dankinjama Langelund, Nvang (1:46.436).

– Bilo je napeto, iskrivile smo se ali i izborile sa talasima. Iako nismo mnogo uveslavale ovaj čamac, dokazale smo da imamo kvalitet. Srebro je najbolja potvrda za to – dodala je Relićeva.

Junio Bojan Zdelar je do srebra u jednosedu na 500 metara doveslao u vremenu 1:40.977 iza Danca Knudsena (1:39.304). Bronzu je osvojio Čeh Vorel (1:41.357).

Bojanu je za pola sekunde izmakla i medalja na 200 metara. Finalnu trku je završio četvrti rezultatom 37.748 sekundi iza Poljaka Grabovskog (36.238), Slovaka Jedinaka (36.565) i Ukrajinca Jurija (37.205).

– Drago mi je da sam posle dve medalje prošle godine u Beogradu i sada stigao do odličja. Sjajna trka na 500 protiv odličnih rivala i jakog vetra. Uspeo sam da ostanem miran i ostvario sam plan a to je bilo osvajanje jedne od medalja. Ostaje žal za 200 metara. Bio sam blizu ali odlučile su sitnice.

Dostanićeva je u jednosedu na 500 bila peta – 1:55.779. Zlato je pripalo Dankinji Knudsen (1:54.893), srebro Poljakinji Višnievskoj (1:55.239), bronza Mađarici Pup (1:55.306).

Kanuistkinja Nikolina Mijušković je bila peta u A finalu C-1 200 – 51.038. Zlatna je bila Beloruskinja Klimava (49.745), srebrna Poljakinja Borovska (50.028) a bronzana Britanka Fichenri (50.965).

Stefan Vekić je u jednosedu na 500 bio sedmi rezultatom 1:41.347. Najbrži je bio Ukrajinac Kuharik (1:39.373), iza njega su kroz cilj prošli Belgijanac Peters (1:40.220) pa Čeh Zavrel (1:40.690).

Strahinja Stefanović nije završio finale na 200. Nekoliko metara pre cilja nije uspeo da iskontroliše čamac usled velikih talasa i ispao je iz borbe za odličje. Domaći takmičar Di Liberto je slavio vremenom 34.988, drugi je bio Litvanac Seja (35.264), treći Letonac Akmens (35.564).

Željana Petrović, iako još uvek kadetkinja, sjajno je veslala u junioskom A finalu jednoseda na 200 metara. Trku je završila na sedmom mestu. Juniorski četverac  u sastavu Stefan Vrdoljak, Vojin Rudović, Dimitrije Novaković i Luka Alavanja bio je treći u B finalu discipline K-4 500.