Fudbal
18:11 28.07.2026.

NAJČUDNIJI DRES NA SVETU: Klub okupio 1.000 sponzora, a onda doživeo novi udarac!

82df4efa cf62 4d8e 9b22 bb5098c719df
FOTO: HOTSPORT

Deportivo Municipal pronašao je originalan način da napuni kasu, ali se njegova teška sportska i finansijska borba nastavila.

Dresovi sa velikim brojem reklama nisu retkost u južnoameričkom fudbalu, ali je Deportivo Municipal ovu pojavu podigao na potpuno novi nivo.

Klub iz Lime svoju opremu pretvorio je u ogromnu reklamnu površinu, podeljenu na čak 1.000 manjih sponzorskih polja. Umesto potrage za jednom velikom kompanijom koja bi finansijski pomogla klubu, Municipal je prostor ponudio lokalnim firmama, malim preduzetnicima i navijačima.

Projekat je dobio naziv „Los Mil Sponsors del Muni“, odnosno „Hiljadu sponzora Munija“, a osmišljen je u saradnji sa marketinškom agencijom McCann Lima. Ideja je bila jednostavna – hiljadu manjih uplata trebalo je da zameni jedan veliki sponzorski ugovor.

Cena nije bila ista za sve

Viralne objave koje su obišle društvene mreže navode da je svako mesto na dresu prodavano za 200 peruanskih sola. Priča je uglavnom tačna, ali taj podatak nije sasvim precizan.

Zvanična ponuda sadržala je nekoliko različitih paketa. Najmanje polje dimenzija 1,5 puta 1,5 centimetara koštalo je 100 sola, dok su veće pozicije prodavane za 200, 300, 400 i 600 sola.

Sponzori su dobijali prostor za ime ili logo na dresu, promociju putem klupskih društvenih mreža, popuste na ulaznice i opremu, kao i mogućnost da igrači Municipala učestvuju u promovisanju njihovih poslova.

Akcija je dostigla postavljeni cilj. Za tri meseca pronađeno je 1.000 sponzora, dok je prikupljeno ukupno 254.000 sola. Kampanja je, prema objavljenim rezultatima projekta, ostvarila domet od približno 10,5 miliona ljudi.

Viralna priča pomešala redosled događaja

Nije tačna tvrdnja da je Municipal ovaj potez povukao tek nakon ispadanja u Kopa Peru. Kampanja je predstavljena u januaru 2026. godine, dok se klub još pripremao za nastup u trećem rangu peruanskog fudbala.

Novac je prvobitno bio namenjen obezbeđivanju nastupa muškog tima u Ligi 3, ženske ekipe u ligi za promociju i finansiranju mlađih kategorija.

Municipal je tek krajem marta izbačen iz Lige 3 zbog neizmirenih obaveza prema Udruženju profesionalnih fudbalera Perua i Fudbalskom savezu Perua. Klub je uložio žalbu, ali je sezonu ipak nastavio u Kopa Peru.

Novi udarac stigao na terenu

Priča je u međuvremenu dobila još bolniji nastavak. Deportivo Municipal je 26. jula završio takmičenje u Kopa Peru, pošto je eliminisan od Sport Humaje u departmanskoj fazi takmičenja.

Posle remija 2:2 i ukupnih 4:4 u dvomeču, Sport Humaja je slavila sa 4:1 u penal-seriji. Municipal će zbog toga 2027. godine morati da krene još težim putem, od distriktne faze Kopa Peru.

Iako akcija nije uspela da reši sve probleme kluba, postala je globalno prepoznat primer sportskog marketinga. Projekat „The Thousand Sponsors of Muni“ u junu je osvojio Gran pri u kategoriji Entertainment Lions for Sport na festivalu Kan Lajons 2026.

Dres prekriven stotinama sitnih logotipa tako je postao mnogo više od neobične opreme. Predstavljao je mapu zajednice koja je pokušala da sačuva istorijski klub – čak i kada rezultati na terenu nisu pratili ogromnu podršku izvan njega.

0
0

Ostavi komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre nego što objavite komentare, posetite i upoznajte se sa uslovima korišćenja usluge.

Ko osvaja Mundijal 2026?!

Pogledaj rezultate

Loading ... Loading ...