ŽESTOKE OPTUŽBE SELEKTORA ŠVAJCARSKE: „Nismo igrali samo protiv Argentine, već i protiv 70.000 argentinskih navijača, sudije i VAR-a!“
Smatra da nisu zaslužili eliminaciju!
Selektor Švajcarske Murat Jakin nije krio razočaranje dan posle eliminacije sa Svetskog prvenstva. Njegova reprezentacija poražena je od Argentine rezultatom 3:1 posle produžetaka u četvrtfinalu, ali iskusni stručnjak smatra da njegov tim nije izgubio samo od aktuelnog svetskog šampiona.
U obraćanju medijima Jakin je istakao da su, osim kvaliteta rivala, veliku ulogu odigrali atmosfera na stadionu, ali i odluke arbitra.
„Nismo igrali samo protiv sjajne Argentine i svetskih šampiona, već i protiv 70.000 argentinskih navijača, sudije i VAR-a. To je mnogo toga sa čime se treba nositi. Naravno, eliminacija boli.“
Švajcarska ostala sa igračem manje u produžecima
Jedan od ključnih trenutaka utakmice dogodio se kada je Brel Embolo dobio drugi žuti karton zbog simuliranja i ostavio Švajcarsku sa desetoricom u najvažnijem delu meča.
Iako nije imao primedbe na drugi žuti karton, Jakin smatra da je prvi bio potpuno neopravdan.
„Po meni, prvi žuti karton je bio nepotreban. Nije bilo nikakvog kontakta sa protivnikom. Način na koji je pao bio je toliko teatralan da je VAR mogao da interveniše. To apsolutno nema nikakve veze sa fudbalskom logikom. Smatram da je to pravilo nepotrebno. U situaciji koja uopšte nije uticala na tok utakmice… zaista bi trebalo da preispitaju to.“
Upravo je isključenje Embola bilo prelomni trenutak susreta, pošto je Argentina u produžecima iskoristila brojčanu prednost i overila plasman u polufinale.
Murat Jakin vidi svetlu budućnost Švajcarske
I pored bolne eliminacije, Švajcarska je ostavila veoma dobar utisak na ovogodišnjem Mundijalu. Reprezentacija je stigla do četvrtfinala i, uz Norvešku, važi za jedno od najprijatnijih iznenađenja turnira.
Mnogi smatraju da je aktuelna generacija dostigla svoj maksimum, ali selektor Jakin ima potpuno drugačije mišljenje.
„Daleko smo od kraja. Imamo dobar spoj igrača. Kontinuirano uvodimo mlade igrače u tim. Bilo bi pogubno kada bi igrači morali da kreću od nule svaki put kada neko završi karijeru. Trenutno ne znam ni za jednog igrača koji želi da se povuče. Ali siguran sam da će narednih dana biti razgovora o tome.“
Prema njegovim rečima, reprezentacija poseduje kvalitetnu osnovu za naredni ciklus, a cilj će biti da se iskustvo stečeno na Svetskom prvenstvu iskoristi za još bolje rezultate u godinama koje dolaze.