SLEDE LI PROMENE U FUDBALU: Pogledajte istorijsko izvođenje penala po novom sistemu (VIDEO)
Evropska fudbalska asocijacija odlučila je da na Evropskim šampionatima do 17 godina, i u muškoj i ženskoj konkurenciji, testiraju novi sistem izvođenja penala.
Naime ovaj sistem identičan je onome u taj-brejku u tenisu, pa tako nakon prvog jedanaesterca koji izvede jedan tim, njihov rival ima dva uzastopna pokušaja.
Nastavak se odvija po već ustaljenom sistemu jedan za jedan, a koliko ne bude pobednika nakon pet serija izvođenje penala se nastavlja se na isti način kao što je i započeto.
Prema rečima UEFA ovo se radi da bi se rasporedio pritisak na igrače dve ekipe prilikom penal serije, jer su istraživanja koja su sproveli navodno pokazala da u 60% slučajeva ekipa koja prva izvodi penal na kraju i trijumfuje.
Smatra se da je na ekipi koja druga šutira penal mnogo veći pritisak i na ovaj način oni žele to da otklone i učine penal seriju što pravednijom.
Prvi primer ovakvog izvođenja penala, takozvanog ABBA sistema ( prvi šutira A tim pa dva puta B, pa opet A) imali smo u utakmici ženskih selekcija Nemačke i Noveške koja je u regularnom delu završena rezultatom 1:1. Nakon ove penal serije Nemice su izašle kao pobednice.
Naravno ovo je za sada samo testiranje novog načina izvođenja, ali čini se da postoje dobre šanse da on pređe i u praksu.
Pogledajte kako je to izgledalo:
Izvor:Youtube/Krokomime