Momak rodom iz Bosne priznao da je koristio zabranjene metode!
Bivši australijski teniser Marinko Matošević javno je priznao da je tokom karijere koristio zabranjene metode, ali je istovremeno uputio oštre kritike na račun sistema i postupaka ITIA. Iako se mnogi više ne sećaju njegove karijere, budući da se penzionisao 2018. Australijanac bosanskih korena se ponovo našao u fokusu javnosti upravo zahvaljujući ovom priznanju i napadu na teniske institucije.
Nekadašnji 39. igrač sveta oglasio se u tekstu objavljenom na portalu „The First Serve“, gde je izneo do sada nepoznate detalje iz svoje prošlosti. Najpre je priznao nedozvoljene radnje iz igračkih dana, zbog kojih je bio kažnjen, a potom је kritikovao način na koji ITIA vodi postupke u ovakvim slučajevima.
On je u svojoj poruci izneo niz optužbi na račun sistema.
„Pišem ovaj tekst teška srca i bistrog uma. Pod istragom sam ITIA od Mastersa u Rimu 2024. godine, a istraga je usmerena na zabranjenu metodu koju sam koristio u februaru 2018. Iako ITIA nema stvarne dokaze o mom prekršaju, odlučio sam da priznam da sam to uradio zbog korumpiranog procesa i apsurdne prirode ostalih optužbi.
Očajne okolnosti zbog zdravstvenih problema 2017. godine navele su me da se podvrgnem transfuziji krvi u Meksiku na glup i nepromišljen način. Toliko sam se gadio samom sebi da sam se povukao sledeće nedelje, sa 32 godine. Ubrzo nakon toga, shvatio sam koliko je život dragocen i koliko je moja odluka bila teška i neodgovorna. Skoro tri godine nisam bio uključen u tenis.
Ovo pismo priznanja pišem, prvo, da bih upozorio druge sportiste da ne čine ništa što bi moglo naštetiti njihovom zdravlju i ugroziti im život, jer nas nakon sportske karijere čeka još dug život. Drugo, pišem ovo kako bi teniski svet saznao koliko su korumpirani i nepravedni procesi ITIA.
Oduzimaju vam telefon pod pretećim okolnostima i grade pravne slučajeve oko fotografija i poruka starih doslovno više od pet godina. Ceo proces je korumpiran i bez kredibiliteta, to su pravila koja je stvorio čovek i koja se iznenada mogu promeniti radi sumnjivih ciljeva. Nisu ni moralna ni ispravna. Preostale optužbe protiv mene su za „saučesništvo“, što je potpuna besmislica, jer se odnose na tekstualne poruke od pre mnogo godina, koristeći izmišljene zakone poput „namere“.
Nakon što sam prošao kroz ovaj proces od početka do kraja i razgovarao sa drugima koji imaju moje znanje ili su takođe prošli kroz isti proces, jedini logičan zaključak koji izvlačim je da sadašnji teniski sistemi moraju biti srušeni. Igrači drže svu moć: ako se ujedine, mogu postići stvarne promene. Zbog svih navedenih razloga, neću prisustvovati zakazanom saslušanju ovog meseca, sam ću zaustaviti proces i prekinuti svaku komunikaciju sa ITIA. Istina će vas osloboditi!„
Marinko Matošević rođen je 8. avgusta 1985. godine u Jajcu, u Bosni i Hercegovini, a tokom karijere nastupao je pod australijskom zastavom.
Najbolji plasman na ATP listi ostvario je u februaru 2013. godine kada je bio 39. na svetu. Poznat pod nadimkom „Mad Dog“, a koliki je svojevremeno talenat bio govori i to da je 2012. godine proglašen za najnaprednijeg ATP igrača.
Inače, ITIA je odgovorna za testiranje igrača na zabranjene supstance i istraživanje sumnjivih aktivnosti vezanih uz klađenje.