ZVEZDA SE REVANŠIRALA ZA PORAZ: Moneke vodio crveno-bele do ubedljive pobede!
Tačno 20 razlike!
Crvena zvezda je slavila u dvorani „Aleksandar Nikolić“ protiv Cedevite Olimpije u meču B grupe ABA lige rezultatom 97:77.
Beograđani u duel ulaze nakon promenljive forme u Evroligi, ali sa dobrim nizom u regionalnom takmičenju, gde su vezali tri pobede i trenutno imaju skor 6–3.
Poslednji poraz crveno-belima upravo je nanela ekipa iz Ljubljane, koja je sredinom novembra slavila u „Stožicama“ rezultatom 87:86, u utakmici čiji je epilog bio i žalba Zvezde.
Startne petorke:
Crvena zvezda: Jago, Batler, Kalinić, Moneke i Motiejunas
Cedevita Olimpija: Nikolić, Blažič, Stjuart, Brajković i Čugaz.
TOK MEČA:
Utakmica je otvorena trojkom Hugaza za goste, koji su odmah nagovestili dobar početak. Grčki bek se ubrzo istakao i asistencijom, pošto je pronašao Blažiča za lake poene, pa su Ljubljančani poveli 5:0. Zvezda je prvi put poentirala preko Monekea, koji je pogodio trojku i najavio svoju raspoloženu partiju.
Ritam je od samog starta bio brz, a poeni su se nizali na obe strane. Kalinić je pogodio svoju drugu trojku za crveno-bele, dok je Cedevita uzvratila preko Brajkovića. Moneke je potom bio siguran sa linije slobodnih bacanja, dok je Blažič iskoristio neopreznost odbrane i lako poentirao. Igra se nastavila u visokom tempu, bez dužih praznih hodova.
Moneke je ubrzo doneo novo vođstvo Zvezdi na asistenciju Jaga dos Santosa, a potom nastavio seriju odličnih poteza. U tom trenutku već je imao devet poena bez promašaja iz igre — šutirao je 2/2 za dva, 1/1 za tri i bio maksimalan sa linije penala. Crveno-beli su, nošeni njegovom energijom, preuzeli prednost rezultatom 14:11.

Ubrzo je Grejem ušao u igru umesto Batlera, dok je Zvezda nastavlja da gradi napad kroz Monekea.
Posle jednog ofanzivnog skoka Kenedija, lopta je izbačena na perimetar, gde je Aleksej Nikolić ostao sam i pogodio trojku za 20:19.
U tim trenucima razliku na parketu pravio je tandem Moneke – Motiejunas. Pored već raspoloženog Monekea, Motiejunas je ubacio sedam poena i bio drugi najefikasniji igrač na utakmici, čime je Zvezda uspela da održi rezultatski priključak.
Gosti su ponovo pokazuju dobar protok lopte, što je iskoristio Derin Džan Uštun, koji je ostao potpuno sam i pogodio trojku za 23:22. Odmah zatim, na drugoj strani, Grejem je bio siguran sa linije slobodnih bacanja i iskoristio oba penala, dok je ubrzo potom i Nikolić na isti način došao do novih poena za svoj tim.
Graham with a floater…. and1!@kkcrvenazvezda | @KKCedOL #ABALiga pic.twitter.com/hjb7NBlSRB
— AdmiralBet ABA League (@ABA_League) December 27, 2025
Kako se približavao kraj deonice, u prvi plan ponovo iskoče Grejem, koji je preuzeo odgovornost u napadu i vezao nekoliko poena.
Druga četvrtina počinje furiozno za Crvenu zvezdu. Odmah se vidi energija i agresija u oba pravca, a publika dodatno nosi domaći tim. Miljenović otvara deonicu preciznom trojkom, pa Zvezda ulazi u ozbiljan nalet. Gosti greše iz napada u napad, a Grejem povlači kontru, napada obruč i iznuđuje faul.
Sledi prava simultanka Miljenovića – najpre driblingom lomi čuvara, probija i pronalazi Izundua, koji snažno zakucava, a već u narednom napadu ponovo dolazi do poena. Zvezda tako pravi seriju 7:0 i odlazi na 35:24.

Ritam se dodatno pojačava i Zvezda nastavlja da melje rivala. Serija domaćih raste i sada je već 11:0, uz potpunu kontrolu igre. U centru pažnje je Izundu, koji veže šest uzastopnih poena, koristi svaki prostor u reketu i kažnjava slabu reakciju odbrane.
Ne pomaže ni tajm-aut Zvezdana Mitrovića, jer gosti nastavljaju da greše. Blažič deluje nervozno i pravi ličnu grešku, dok se napadi gostiju raspadaju jedan za drugim. Zvezda koristi svaku grešku — Izundu ponovo privlači pažnju odbrane, ali ovog puta nesebično spušta loptu do Davidovca, koji mirno poentira, dok se Izunduu upisuje asistencija.
Razlika nastavlja da raste i crveno-beli dolaze do maksimalnih +15, uz potpunu dominaciju na parketu i ritam koji u potpunosti diktiraju.
U 18. minutu Zvezda je već stekla ogromnu prednost. Odželej i Moneke bili su precizni sa linije penala i doneli +20 crveno-belima. Na drugoj strani Jaka Blažič je pogodio trojku, ali je već u sledećem napadu promašio u kontri, što je Moneke iskoristio i potpuno neometan poentirao na polovini gostiju. Zbog toga je usledio novi tajm-aut klupe rivala.
Minut kasnije u strelce se upisao i Jago, čime je postao deseti igrač Zvezde koji je postigao makar poen na utakmici, što najbolje oslikava timsku igru domaćih. Brazilac je ubrzo potom morao van terena zbog treće lične greške. U tim trenucima Zvezda je već imala 55 postignutih poena, dok su gosti ostali na 35 i vidno su imali problema da pariraju ritmu domaćih.

Treća četvrtina počinje sporije za Crvenu zvezdu, koja u prvih sedam minuta postiže svega sedam poena, dok gosti koriste svaku grešku i dolaze do 14 poena, uključujući i trojku Meknera. Utakmica u ovom periodu deluje negledljivo, a domaći tim igra vrlo loše, dok gosti pokušavaju da se primaknu, iako su i dalje na dvocifrenom zaostatku (67:51).
Zvezda reaguje i stabilizuje ritam, a Grejem pruža najbolju partiju ove sezone – postavlja tempo, postiže prve poene u nastavku i inicira akciju koju završava Moneke svojim serijama poena. Na drugoj strani, Aleksej Nikolić je fauliran pri šutu za tri i pogađa sva tri slobodna bacanja, držeći svoj tim u igri.
Nakon toga, Nikolić se „zapaljuje“ — pogađa novu trojku, na asistenciju Gibsona, a Zvezda prolazi kroz kratku napadačku mini-krizu. Trenutno je daleko najbolji kod gostiju sa 13 poena, 5/5 sa penala i 3/6 za tri poena. Beograđani i dalje imaju ubedljivo vođstvo: 65:48.
Kako se četvrtina približava kraju, domaći tim ponovo potvrđuje kontrolu. Batler i Odželej kreiraju seriju 4:0, odbijaju napad gostiju i mirno održavaju prednost. Zvezdan Mitrović pokušava da prekine nalet Zvezde tajm-autom, ali Beograđani mirno vode u samoj završnici treće četvrtine rezultatom 71:54.

Četvrta četvrtina počinje malom mini-serijom Cedevite. Gibson i Stjuart brzo postižu poene, dok Zvezda ne koristi prva tri napada u nastavku. Motiejunas se ne snalazi, a Blažič promašuje trojku, propuštajući priliku da dodatno približi goste. Ipak, Zvezda i dalje drži vođstvo od 75:59 na samom početku poslednje deonice.
Gosti nastavljaju da prave greške u napadu, i to Zvezda brzo kažnjava. Tri trojke u istom napadu promašili su Gibson, Nikolić i Blažič, pa je šansa za smanjenje zaostatka na „samo“ deset poena propuštena. Brzo stiže kazna — Odželej pogađa sa penala, dok Davidovac realizuje trojku i vraća Zvezdi komotnih +18 (81:63).
Kako minut odmiče, Grčki centar Hugaz pokazuje hladnokrvnost i pogađa svoju drugu trojku, još jednom kažnjavajući rivale. Iako COL pokušava da se vrati, Zvezda i dalje drži dvocifrenu prednost (83:69). Prethodno je Jago probio odbranu gostiju i poentirao, dok se Aleksej Nikolić upisuje sa linije penala i održava mini-seriju Ljubljančana 4:0.
Ipak, nije smogla Cedevita za neki veći podvig. Tačno 20 razlike ostaje na kraju – 97:77 za Zvezdu.