DIREKTOR NBA EVROPE NAGOVESTIO PROŠIRENJE: Moguća saradnja sa Evroligom?!
Moguće velike promene u Evropi!
NBA Evropa polako, ali sigurno uzima sve više prostora u evropskom košarkaškom ekosistemu, a planovi koji stižu iz kancelarija lige deluju – ambicioznije nego ikad.
Nova liga bi u prvoj sezoni trebalo da broji 16 timova, od čega 12 stalnih, jedan preko FIBA Lige šampiona i još tri kroz nacionalna prvenstva. Međutim, ako je verovati ljudima koji stoje iza projekta, ovo je tek početak.
Direktor NBA Evrope, Džordž Aivazoglu, u razgovoru za As, jasno je stavio do znanja da trenutna verzija nije „zakovana u kamen“.
– Ono što trenutno imamo na umu, verujemo da je najbolji plan za početak, ali očigledno je da je u pitanju proces i da smo otvoreni za opcije i za slušanje naših budućih partnera.
Prema njegovim rečima, postoji prostora za drugačija rešenja, a već sada se razmatra mogućnost da se liga proširi nakon nekoliko godina.
George Aivazoglu reveals new informations about NBA Europe league project
He revealed whether basketball teams will be created from football clubs⚽️➡️
Read more#NBA #EuroLeague https://t.co/hcDgDb3Znr
— Basketball Sphere (@BSphere_) November 19, 2025
Iako se projekat zamišlja kao zajedničko delo FIBA-e i NBA-a, vrata saradnje sa Evroligom ostaju širom otvorena.
– Otvoreni smo za razgovore. Sastajali smo se nekoliko puta u poslednjih šest meseci. Poslednji put bilo je u Ženevi pre oko mesec dana. I rado bismo prihvatili poziv FIBA da nastavimo razgovore. Verujemo da moramo biti usklađeni u pogledu predloženih mogućnosti, ali i u pogledu problema koji su postojali. To bi moralo da bude veoma važan deo potencijalnih budućih razgovora.
Suština projekta, kako ističe, zavisi od jedne ključne stvari – zajedničke vizije svih uključenih.
– Morao bi da postoji zajednički stav da je koncept o kom govorimo najbolji za razvoj košarke u Evropi… To sve čini mnogo vrednijim za bazu piramide… Tako ceo ekosistem može da se podigne, uz to i uz ulazak nekih strateških gradova koji trenutno nisu na mapi, zaključio je Aivazoglu.
Ako je suditi po rečima prvog čoveka NBA Evrope — kontinent je na pragu najveće košarkaške promene u poslednjih nekoliko decenija.