0
Lifestyle
Psihologija pobede Samopouzdanje kao ključ uspeha na terenu

FOTO: pexels.com

Psihologija pobede- Samopouzdanje kao ključ uspeha na terenu

Objavljeno: 28.12.24 u 10:45

Šta je ono što nas tera da idemo dalje, da pomeramo svoje granice, da napredujemo? Jedan faktor tu igra posebno važnu ulogu. Možeš ti to, ili kad ćeš ako nećeš sad jeste ono što uglavnom čujemo od drugih, ali isto to možemo govoriti i sami sebi. Zamislite jednog sportistu koji izlazi na teren s mislima da je uzaludno i da ne može da pobedi. Teško da će na toj utakmici ili meču briljirati.

Mnogo puta smo čuli koliko je sportistima važna mentalna snaga, a deo toga je svakako samopouzdanje. Šta jedan sportista može da preduzme kako bi svoje samopouzdanje ojačao i ostvario maksimalne rezultate. 

Koje su ključne strategije da se poveća samopouzdanje sportiste

Kada biste nekog psihologa pitali šta je najvažniji faktor za postizanje uspeha u svetu sporta, sigurno bi odgovorili – samopouzdanje. Ono utiče na to kako će se oni predstaviti u datm trenutku, kako će prevazilaziti prepreke i na utakmici i u celokupnoj karijeri, i naravno, kako podnose izazove na utakmici. Naravno da su važni i fizička spremnost i tehnika, ali često ukoliko nema potrebnog samopouzdanja, uspeh može da izostane. Mentalni sklop je vrlo često taj koji odlučuje pobednika kada su snage izjednačene, a neophodan nam je da bi donosili brze odluke, da bi održali koncentraciju i da bi prevazilazili teškoće. 

Važno je ostvarivati ciljeve, ali realne

Ako bismo sebi postavili nerealan cilj, i sa tonom samopouzdanja ne bismo mogli da ga dostignemo. O čemu nam to govori? O tome da treba da imamo ciljeve koji će nas motivisati, a ne nerealne i nedostižne koji mogu samo negativno da utiču na uspeh. Jedan od principa koje je dobro primeniti u postavljanju ciljeva jeste SMART princip, koji se zasniva na postavljanju specifičnih, merljivih, dostižnih, relevantnih i vremenski ograničenih ciljeva. Tako postavljeno ostvarivanje ciljeva donosi uspeh, a uspeh pozitivno utiče na samopouzdanje. 

Kakve veze sa samopouzdanjem sportista ima vizualizacija

Kako da nema kada je vizualizacija jedna od najmoćnijih tehnika kojom se jača samopouzdanje. Dakle, ako sportista želi da ostvari neki cilj (pogodak, poen uglavnom), on treba sebe i da zamisli u toj situaciji. Jednostavno rečeno, da dožive uspeh pre nego što se on ostvari. To se vežba, i kroz takve vežbe sportista i jača samopouzdanje ali i poboljšava svoje veštine. Zamislite sebe kao pobednika i lakše ćete to i postati.

Moć pozitivnih misli

Negativne misli negativno i utiču na samopouzdanje – ako mislimo da nema šanse da uspemo, vrlo je verovatno da i nećemo uspeti. Takve misli uništavaju samopouzdanje, te ih najpre treba prepoznati i umesto njih primeniti takozvane afirmacije – da se vratimo početku – mogu ja to – i slično. To što sami sebi govorimo afirmacije kako bismo se bodrili, predstavlja pozitivan unutrašnji dijalog. On pomaže sportisti da se sa što manje stresa suoče sa ostvarivanjem cilja, da zadrže fokus i ne odustanu kada su prepreke teške. Stalno primenjivanje afirmacija gradi mentalnu snagu, koja im omogućava smirenost i samouverenost i kada je najteže.

Kako kada ipak dođe do neuspeha

Važan deo u sticanju samopouzdanja jeste i kako se sportista nosi s neuspesima. Oni su svakako sastavni deo svake sportske karijere, ali važno je da se sportista njima uči, odnosno da uvidi greške koje je pravio kako bi ih prevazišao sledeći put. Zato se sportsko nadmetanje vrednuje i analizira – kako bi se uvidele oblasti kojima se treba posvetiti i koje treba unaprediti. Samo saznanje da je i neuspeh obavezan deo svakog puta do uspeha svakako pomaže sportistima i  smernica je da se vrate na pravi put.    

Kada je fizički spreman, bolje se oseća i psihički

Svakome su misli bolje kada se fizički bolje oseća – to je nepisano pravilo. U tom ne tako lakom putu do sticanja kondicije, izdržljivosti, snage, usavršavanja tehnika motivacija treba da bude onaj dobar osećaj  sigurnosti kada znamo da smo spremni za nadolazeće sportske izazove. 

I opuštanje je veoma važno

Meditacija i duboko disanje – dva sredstva takozvane mindfulness tehnike koja omogućava kontrolu stresa, anksioznosti i jačanju samopouzdanja – veoma je važno uključiti u svakodnevicu sportista. Pomoću tih tehnika oni mogu da ostanu smireni i u veoma stresnim situacijama umesto da ih preplave negativne emocije. Mirna glava  i kontrolisana svest u ključnim trenucima može biti od presudnog značaja u velikim utakmicama i takmičenjima, kada je smirenost preko potrebna. Za sve navedeno važno je i često razgovarati sa svojim timom, trenerom, psihologom, porodicom, koji često predstavljaju nezamenljivu podršku. Sa njima se sportista raduje svim naprecima koje napravi, ma koliko veliki ili mali bili.

 

0
0
0 Komentara

Ostavi komentar

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.

Unesite pojam i stisnite enter