VREMEPLOV: Tragedija koja je iznedrila šampione (VIDEO)
Ženski fudbal strahovito je napredovao u poslednjoj deceniji, ali i dalje po mnogim aspektima zaostaje za muškim. Iako su nacionalne lige, svetska i evropska prvenstva jača iz godine u godinu, odnos prema ovom sportu u dve konkurencije je znatno drugačiji. Dok fudbaleri, čak i oni prosečni, zarađuju milione u klubovima širom sveta, sudbina njihovih koleginica mnogo je teža. Veliki sponzori okrenuti su zvezdama koje donose profit, ali i sami fudbalski savezi ne obraćaju dovoljno pažnje na ženske selekcije.
Tog 11. marta 2011. godine Japan su pogodili cunami i razoran zemljotres. Ogromni materijalni gubici i još veći, oni najbitniji – ljudski. Ukupno je nestalo i nastradalo 28.000 ljudi. Velika tragedija.
Sa tugom u očima i bolom u duši, Japanke su jače nego ikad krenule put Nemačke na Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovo takmičenje će ostati upamćeno po tome što je predstavljalo više od fudbala i više od samog sporta.
Japanke su napravile pravu senzaciju u Nemačkoj, a već plasman u četvrtfinale sa skorom 2-0-1 u grupi bio je uspeh. Tada je ekipa koju je selektor Norio Sasaki odlično ukomponovao pokazala da može ići do kraja.
Sa 1:0 u četvrtfinalu izbačen je domaćin takmičenja golom Marujame početkom drugog produžetka. U polufinalu je počišćena Švedska rezultatom 3:1, a onda je usledila finalna drama u Frankfurtu. Sjedinjene Američke Države vodile su sa 2:1 od 104. minuta, ali je Homare Sava izborila penale zatresavši mrežu Amerikanki tri minuta pre kraja susreta. Očajni šutevi protivnica u penal seriji omogućili su im je da po prvi put podignu pehar namenjen prvakinjama sveta.
Devojke iz zemlje izlazećeg Sunca pokazale su svima dobro poznati karakter japanskog naroda. Bile su čvrste, uporne i istrajne da dođu do zacrtanog cilja. Igrale su za sve one koji su ih voleli, podržavali i verovali u njih, a koji više nisu bili tu.
Zbog ovakvih stvari, fudbal je i dalje najvažnija sporedna stvar na svetu.
PRIPREMIO: Dejan Bjelan