ANTIDOPING AGENCIJA: Ni ‘D’ od dopinga kada je reč o Teu!
Povodom informacije da su ruski hakeri objavili da je Miloš Teodosić uz odobrenje WADA koristio nedozvoljene supstance oglasila se i srpska Antidoping agencija.
Ona je oštro demantovala da je bilo koji od srpskih olimpijaca na Igrama u Riju bio dopingovan. U saopštenju piše sledeće:
– Iz prijava za izuzeće radi primene u terapeutske svrhe (skraćeno TUE od Therapeutic Use Exemptions) koje je hakerska grupa preuzela iz ADAMS baze podataka (https://www.adas.org.rs/adams/adams/) može se videti da su naši sportisti tražili odobrenje TUE u toku ove godine.
U slučaju Miloša Teodosića odobrenje TUE je traženo od FIBA početkom godine a u slučaju Silvije Popović TUE je prijavljen MOK-u jer se dešavalo u vreme trajanja Olimpijskih igara u Riju.
Ovom prilikom napominjemo da su oba terapeutska izuzeća odobrena od strane nadležnih organa, što znači da su naši sportisti imali opravdan razlog za korišćenje lekova koji se nalaze na Listi zabranjenih doping sredstava (https://www.adas.org.rs/doping-kontrola/lista-zabranjenih-doping-sredstava/), konkretno u oba slučaja to su bili glukokortikoidi.
Komentarisanje medicinskih razloga za korišćenje glukokortikoida nije dozvoljeno zbog privatnosti medicinskih podataka, niti je to vidljivo u objavljenim infomacijama hakerske grupe. Upravo zato i postoji rizik da dođe do nepotrebnih nagađanja oko toga da li je terapija bila neophodna i koji su bili njeni efekti.
ODGOVOR TEA NA NAPAD RUSKIH HAKERA: Meni za asistencije doping ne treba, takav sam rođen
Ovim putem naglašavamo kako glukokortikoidi pripadaju supstancama koje se nalaze na zabranjenoj listi pre svega što njihovo učestalo korišćenje može da ima neželjene efekte po mišićno skeletni sistem sportista i prijava TUE bi trebala da zaštiti sportistu od njihove neracionalne upotrebe.
Shodno tome, jasno je da efekat glukokortikoi da svakako NIJE konkretno poboljšanje sportskih performansi u svrhu dopingovanja (kao npr. korišćenje steroida), već ISKLJUČIVO terapijski efekat, najčešće kod povreda mišićnog, skletenog ili nervnog sistema.
Uz adekvatnu medicinsku dokumentaciju koja je očigledno postojala u oba slučaja naših sportista, odobrenje TUE od strane medicinskih organizacija i eksperata iz ove oblasti, ne dovodi se u pitanje.
ŠAMPION EVROPE SVE JAČI: Teo dobio novu ‘metu’ za lude asistencije, NBA šampiona (VIDEO)
Cilj celog procesa je da se povređen i/ili bolestan sportista što pre vrati trenažnom i takmičarskom ciklusu uz kontrolisano korišćenje lekova koji se nalaza na zabranjenoj listi, kao i da se sportista oslobodi odgovornosti ukoliko dođe do testiranja i doping pozitivnog rezultata.
Uz sve navedeno, nadamo se da je proces prijave i odobrenja TUE jasan i da nece ostati mesta za dodatna nagađanja koja se konkretno tiču aktulenih objava vezanih za naše sportiste – piše u saopštenju Antidoping agencije.