NA DANAŠNJI DAN: Počelo košarkaško prvenstvo na kojem je srpski drim-tim pokorio svet!
Na današnji dan rođen je svetski rekorder u broju postignutih golova na vaterpolo utakmici a još jedan fudbaler je preminuo na treningu.
1947 – Rođen je Džejms Hant, engleski vozač Formule 1. Karijeru je započeo u šampionatu tjuniranih automobila da bi potom prešao u Formulu 1 gde je ubrzo počeo da vozi za Hasket tim. U narednom period je ostvario veliki broj pobeda vozeći u Hasket 308 bolidu u Svetskom šampionatu i nešampionskim trkama. Od 1975. godine nastupa za Meklaren i već naredne godine osvaja Svetski šampionat. Do 1979. godine je vozio za istu ekipu, ali ne toliko uspešno kao u Hasket timu, da bi na kraju prešao da vozi za Vulf tim. Nakon niza neuspešnih trka, polovinom 1979. se povlači iz sveta automobilizma. Zahvaljujući vratolomijama koje je izvodio na stazama, dobio je nadimak “Hant skretničar”. Nakon automobilizma, postao je komentator i biznismen.
1959 – Rođen je Milivoj Bebić, jugoslovenski vaterpolista i jedan od najboljih vaterpolista svoga vremena. FINA ga je proglašavala najboljim svetskim vaterpolistom 1982., 1984. i 1985. godine. Nastupao je za Split (1975. – 1985.), Volturno iz Italije (1986. – 1980.) i na kraju Nervi (1990. – 1992.). Sa neverovatnom lakoćom je davao golove. Na utakmici između Jugoslavije i Gvatemale, na Univerzijadi u Kobeu davne 1985. godine, postigao je neverovatnih 28 golova i time postavio svetski rekord u broju postignutih golova koji do danas još nije oboren. Utakmica je, inače bila završena u korist Jugoslavije rezultatom 62:0! Toliko veliki broj golova, pogotovo od strane Milivoja, doveo je i do malog “nesporazuma” između dešavanja u bazenu i kompjutera koji je bio naštimovan da obeleži maksimalno dvadeset pogodaka. Kada je Bebić postigao 21 pogodak, na semaforu je pisalo “impossible”. Takođe je vlasnik još jednog rekorda – za šest godina igranja za reprezentaciju Jugoslavije postigao je 620 golova u 222 susreta. Osvojio je olimpijsko srebro (Moskva, 1980.) i zlato (Los Anđeles 1984. godine), srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu 1985. godine kao i dva zlata na Mediteranskim igrama 1979. i 1983. godine. On je ujedno bio i prvi igrač koji je potpisao milionski ugovor. Iz Splita je prešao u Volturno za million nemačkih maraka za četiri sezone, što je suma koju vaterpolisti i danas teško zarađuju. Od 2013. godine je zvanično postao član Kuće slavnih vodenih sportova.
1989 – Rođen je Branislav Trajković, srpski fudbaler. Karijeru je započeo u Hajduku iz Kule da bi prešao u Radnički iz Sombora. Nakon njih, igrao je za FK Vojvodina a potom i Partizan. Za ekipu Vojvodine je odigrao 71 utakmicu i postigao tri gola a za Partizan, nakon 11 odigranih utakmica nije dao nijedan gol. Od 2015. godine nastupa za Ordabasi za koji je odigrao 27 utakmica i dosad dao dva gola. Za reprezentaciju Srbije je odigrao samo jednu utakmicu 2013. godine u meču protiv Makedonije.
2002 – Počelo je Svetsko prvenstvo u košarci, u Indijanapolisu, Amerika. Učestvovalo je 16 ekipa podeljenih u četiri grupe. Ovo je bilo poslednji put da je naša reprezentacija, reprezentacija SR Jugoslavije, učestvovala na Svetskom prvenstvu pod tim imenom. Branilac titule sa prošlog Svetskog prvenstva održanog u Atini, bila je naša reprezentacija. Domaćini su se maksimalno pripremili i organizovali ovo prvenstvo u nadi da će zlatna medalja završiti na njihovom kontinentu ali da li je bilo tako, za one koji ne znaju, propratićemo narednih dana u ovoj rubrici. Već prvog dana se krenulo sa takmičenjima po grupama. Naši momci su bili u grupi sa Španijom, Kanadom I Angolom. Prvi meč smo upravo i odigrali sa Angolom a završen je rezultatom 113:63. Sudeći po rezultatu, apetit plave čete, predvođene Svetislavom Pešićem, bio je veliki ali prava iskušenja su tek bila pred njima. U drugom meču grupe A, Španija je opravdala ulogu favorita i pobedila Kanadu sa 85:54. U ostalim grupama rezultati su bili sledeći: Brazil – Liban 102:73, Portoriko – Turska 78:75, Kina – Nemačka 76:88, SAD – Alžir 110:60, Novi Zeland – Rusija 90:81 I Argentina – Venecuela 107:72.
2007 – Preminuo je Časve Nsofva, zambijski fudbaler i reprezentativac. U toku treninga, u izraelskom klubu Hapoel, doživeo je srčani udar i uprkos hitnoj lekarskoj intervenciji, nije preživeo. Chaswe je bio na probi u splitskom Hajduku da bi potom, angažman našao u ruskom Krilja Sovjetov iz Samare. Nakon njih je prešao u FK Melaka da bi se konačno skrasio u Hapoelu, ali nažalost, nakratko. Njegov slučaj nije usamljen u svetu sporta. Samo dan pre njegove smrti, dogodila se maltene identična smrt španskog fudbalera Antonija Puerte koji je doživeo infarkt u toku fudbalske utakmice. Fudbaler Sevilje se pridigao i otišao do svlačionice gde je doživeo još jedan infarkt, ali ovaj put koban. Nakon ovih zbivanja, neminovno se postavilo pitanje “eksploatacije” sportista.
Pripremio: Ivan Gajin