3
Fudbal

VREMEPLOV: Rapsodija u plavom – put ka Mundijalu 2006. (VIDEO)

Objavljeno: 02.04.16 u 23:00

Ova priča nas vraća u kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Nemačkoj 2006. godine.

Počelo je ne tako slavno, pobedom od sao 3:0 nad nejakim San Marinom. Usledio je meč protiv Bosne i Hercegovine u Sarajevu. To je bio prvi meč ovih reprezentacija od raspada SFRJ. Završen je bez pobednika i bez golova. Reprezentacija SCG ni na tom meču nije pokazala obećavajujuću igru vrednu plasmana u Nemačku.

Ni drugi meč protiv najvećeg autsajedera u grupi, San Marina nije doneo velike promen. Za razliku od meča u tom gradu-državi, “plavi” su u Beogradu postigli dva gola više.

Prvu bolju partiju, izabranici selektora Ilije Petkovića pružili su u Belgiji, kada su golovima Kežmana i Vukića osvojili tri veoma važna boda.

(izvor: youtube/sp1873)

Meč protiv Španije na stadionu Crvene zvezde pred skoro 50 hiljada ljudi, poput onog meča sa BiH završen je bez pobednika i golova, ali je reprezentacija pokazala odličnu igru kao uvod za sjajne partije koje su usledile.

Istim rezultatom okončan je i drugi duel sa Belgijancima. U naredna dva meča sa Litvanijom ostvarene su dve pobede od po 2:0.

Meč protiv “crvene furije” na stadionu “Visente Kalderon” u Madridu predstavljao je prekretnicu u ovim kvalifikacijma. Dragoslav Jevrić je tada prvi i jedini put u ovom kvalifikacionom ciklusu morao da vadi luptu iz mreže, a glavni “krivac” za to bio je legendarni španski napadač Raul.

Međutim četa Ilije Petkovića je golom Mateje Kežmana uspela da osvoji važan bod i tako zadrži prvo mesto u grupi.

(izvor: youtube/Владимир Станковић)

Finiš kvalifikacija bio je veoma neizvestan.Uoči poslednjeg kola naša reprezentacija imala je 19, a drugoplasirani Španci 17 bodova. U Beogradu je gostovala selekcija Bosne i Hercegovine, a Španija je igrala sa poslednjeplasiranim timom na tabeli, San Marinom. Pored slabašnog protivnika Špancima je u prilog išla i gol razlika, našim momcima je trebao remi ili pobeda.

“Crvena furija” je svim silama krenula od samog početka i povela već u prvom minutu. U isto vreme počeo je i meč u Beogradu. U sedmom minutu utakmice, Duljaj je sa ivice šesnaesterca uputio centar šut, Žigić je glavom loptu spustio na samo dva metra od gola, na nju natrčava Kežman i dovodi “plave” u prednost, ispistaviće se do velike pobede i plasmana na Svetsko prvenstvo.

(izvor: youtube/sp1873)

Španije je rutisnki do vrha napunila mrežu San Marina, ali je na kraju morala da se zadovolji drugim mestom.

Ostaće upamćeno da je naša reprzentacija u ovom kvalifikcionom ciklusu imala najbolju odbranu koja je samo jednom “kapitulirala”, uz gol razliku 16-1, ali ono što je usledilo u Nemačkoj je za posebnu priču.

 

 [stextbox id=“hotsport_text_box“]

Svetsko prvenstvo u Nemačkoj 2006., kvalifikacije, grupa 7

Rezultati:

San Marino – Srbija i Crna Gora 0:3 (0:2)
(Vukić 4, Jestrović 15, 83)

Bosna i Hercegovina – Srbija i Crna Gora 0:0

Srbija i Crna Gora – San Marino 5:0 (1:0)
(Milošević 35, Stanković 46, 50, Koroman 53, Vukić  69)

Belgija – Srbija i Crna Gora 0:2 (0:1)
(Vukić 7, Kežman 60)

Srbiaj i Crna Gora – Španija 0:0
Srbiaj i Crna Gora – Belgija 0:0

Srbija i Crna Gora – Litvanija 2:0 (1:0)
(Ilić 18, Kežman 74)

Španija – Srbija I Crna Gora 1:1 (1:0)
(Raul 19, Kežman 68)

Litvanija – Srbija i Crna Gora 0:2 (0:1)
(Kežman 44, Vukić 85)

Srbija i Crna Gora – Bosna i Hercegovina 1:0 (1:0)
(Kežman 7)

Tabela: SCG 22, Španija 20, BiH 16, Belgija 12, Litvanija 10, San Marino 0

Igrači u kvalifikacijama: Jevrić, Ergić, Dragutinović, Duljaj, Vidić, Gavrančić, Koroman, Stanković, Kežman, Milošević, Vukić, P. Đorđević, Kovačević, Basta, N. Đorđević, Nađ, Žigić, Krstajić, Dudić, Ljuboja. Ilić, Stojković
Selektor: Ilija Petković

[/stextbox]

0
0
3 Komentara

Ostavi komentar

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.

  1. Jel ono posle Kezman,koji je skoro na svakoj utakmici strelac kasnije izgubi mesto zbog necijeg `kuma` rasnog strelca Pantelica? Pocetak kraja zbog kumovskih veza…Koja i dan danas traju kod nas,svako ima svog `kuma`…

    0
    0
    Odgovori
    • Imas lose pamcenje. Prvo, na tom SP Pantelic nije ni bio u reprezentaciji. Drugo, bio strelac na skoro svakoj utakmici? Pa sad, 5 golova na 10 utakmica nije bas toliki adut kad se zna da su od tih 10 utakmica 2 bile sa San Marinom.meni je mnogo impresivniji Vukicev ucinak od 3 gola koji su svi bili u vaznim utakmicama, kad se uzme u obzir da je Kezman napadac, a Vukic veznjak. I trece, nije Kezman izgubio mesto zbog nekog igraca vec zbog sebe. I to iz 2 razloga – lose igre posle SP i zato sto je napustio reprezentaciju pre poslednjeg kola.

      0
      0
      Odgovori
Unesite pojam i stisnite enter