ODBROJAVANJE: Ko je s kim u grupi i ko se za šta bori
Još samo tri dana ostalo je do početka 39. Evropskog prvenstva u košarci za muškarce, a mi smo u okviru naše rubrike „odbrojavanje“ odlučili da vas detaljno upoznamo ko je sa kim u grupi i kakav je sistem takmičenja.
Ovo je treći put po redu da će na evropskoj smotri najboljih reprezentacija igrati 24 nacionalna tima, ali će se ovog puta igrati po izmenjenom sistemu. Ne samo da će prvi put takmičenje biti održano u četiri različite zemlje (Francuska, Nemačka, Letonija, Hrvatska) već je zbog smanjenja troškova odlučeno da se preskoči druga faza takmičenja po grupama već se odmah prelazi na eliminacije, baš kao što je to slučaj na Svetskim prvenstvima.
To ujedno znači da će se iz svake od četiri grupe u osminu finala plasirati po četiri reprezentacije što teoretski znači da će čak i ekipa koja ostvari samo jednu pobedu u pet mečeva u grupi imati priliku da nastavi borbu za medalje (npr. ukoliko poslednje tri reprezentacije u grupi imaju skor 1-4 u četvrtfinale će ići selekcija koja bude najbolja u tom krugu).
Od 5. septembra kada prvenstvo počinje utakmicama 1. kola u sve četiri grupe pa sve do finala, koje je zakazano za 20. septembar u Lilu, biće odigrano čak 79 utakmica, 60 u grupnoj fazi plus još 19 koje će odlučivati o tome ko će osvojiti medalje, ko će direktno na Olimpijske igre, a ko u dodatne kvalifikacije.
Do pre samo nekoliko nedelja prema pravilima svetske kuće košarke (FIBA) sa ovog Evropskog prvenstva trebalo je da dve prvoplasirane reprezentacije dobiju vizu za Rio de Žaneiro, a još četiri po plasmanu bi bile učesnice kvalifikacionog turnira. Međutim, kao što je to već postao običaj kada je u pitanju FIBA pravilo je promenjeno u poslednji čas pa će u kvalifikacije selekcije koje zauzmu od trećeg do sedmog mesta (što znači da neće biti utakmice za petu poziciju), ali ni reprezentacije koje ne uspeju u tome neće izgubiti nadu.
Naime, FIBA je odlučila da u kvalifikacije ide 15 svetskih reprezentacija koje su to izborile plasmanom na kontinentalnim prvenstvima i još tri koje se prijave da organizuju turnire, koji će prema proceni predsednika Košarkaškog saveza Litvanije Arvidasa Sabonisa zemlju organizatora koštati nešto manje od dva miliona evra.
GRUPA A – Francuska i pet autsajdera
Utakmice grupe A u kojoj se pored domaćina Francuske nalaze još Rusija, Izrael, Poljska, Finska i Bosna i Hercegovina igraće se u gradskoj Areni u Monpeljeu čiji je kapacitet kada su pitanju košarkaški mečevi 10.700 mmesta.
Izuzimajući „trikolore“ koji su jedni od glavnih favorita za osvajanje zlatne medalje na ovom takmičenju, pored Španije, Srbije i Grčke, ostalim ekipama krajnji domet bi moglo da bude četvrtfinale i to pukom srećom pošto ova grupa ukršta sa grupom B u kojoj je pet jačih reprezentacija od bilo koje ekipe iz grupe A, a koja nije Francuska.
Domaćin je apsolutni favorit za prvo mesto, drugo i treće po reputaciji i sastavima ekipa trebalo bi da pripadnu Rusiji i Finskoj, za četvrto će se boriti Izrael i Poljska, dok je Bosna i Hercegovina bez svojih najboljih igrača Teletovića i Nurkića otpisana i pre nego što je takmičenje počelo.
[stextbox id=“hotsport_text_box“]
Grupa A (Monpelje)
1. kolo, 5. septembar
15.00h Poljska – Bosna i Hercegovina
17.30h Izrael – Rusija
21.00h Francuska – Finska
2. kolo, 6. septembar
15.00h Rusija – Poljska
17.30h Finska – Izrael
21.00h Bosna i Hercegovina – Francuska
3. kolo, 7. septembar
15.00h Finska – Rusija
17.30h Izrael – Bosna i Hercegovina
21.00h Francuska – Poljska
4. kolo, 9. septembar
15.00h Bosna i Hercegovina – Finska
17.30h Poljska – Izrael
21.00h Rusija – Francuska
5. kolo, 10. septembar
15.00h Finska – Poljska
17.30h Bosna i Hercegovina – Rusija
21.00h Izrael – Francuska
[/stextbox]
GRUPA B – ‘Grupa smrti’
U jednoj od izjava uoči Eurobasketa selektor Srbije Aleksandar Đorđević je grupu B u kojoj su i „orlovi“ proglasio je najjačom ikada na ovakvim takmičenjima jer je u njoj praktično pet selekcija koje mogu da se bore za medalju.
Svakako da se izdvaja Španija iako ne dolazi u najjačem sastavu, a odmah iz „furije“ na listi favorita makar po mišljenju „bukmejkera“ je Srbija . Jedno od najvećih iznenađenja takmičenja mogla bi da bude selekcija Italije ukoliko joj se sklope sve kockice, a dva domaćina Nemačka i Turska će se najverovatnije boriti za četvrto mesto u grupi što bi pobedniku gotovo sigurno donelo meč protiv Francuske u osmini finala. Island je apsolutni autsajder u ovoj grupi i sve osim pet poraza na njihovom kontu bi bila senzacija.
Utakmice grupe B igraće se u Mercedes-Benc Areni (bivša O2 Arena) u kojoj ima mesta za 14.500 gladalaca na košarkaškim mečevima. Nema sumnja da će pored Nemaca najbrojniji u hali biti Turci, ali nadamo se da će i naša dijaspora, koja je brojna u Nemačkoj, u dobroj meri ispratiti utakmice selekcije Srbije u Berlinu.
[stextbox id=“hotsport_text_box“]
Grupa B (Berlin)
1. kolo, 5. septembar
15.00h Nemačka – Island
18.00h Španija – Srbija
21.00h Italija – Turska
2. kolo, 6. septembar
15.00h Srbija – Nemačka
18.00h Island – Italija
21.00h Turska – Španija
3. kolo, 8. septembar
14.30h Srbija – Island
17.45h Nemačka – Turska
21.00h Španija – Italija
4. kolo, 9. septembar
14.30h Turska – Srbija
17.45h Italija – Nemačka
21.00h Island – Španija
5. kolo, 10. septembar
14.30h Srbija – Italija
17.45h Nemačka – Španija
21.00h Turska – Island
[/stextbox]
GRUPA C – Balkanska grupa
Domaćin grupe C biće glavni grad Hrvatske – Zagreb, a 15 utakmica ove faze takmičenja biće odigrano u Zagrebačkoj areni u koju može da stane oko 16.500 gledalaca (a koju Dušan Kecman može da isprazni za 0,7 sekundi) .
Odlične partije „vatrenih“ u pripremnom periodu gotovo da su izjednačile šanse Hrvatske za osvajanje prvog mesta u grupi uz selekciju Grčke koja je do pre mesec dana važila za blagog favorita. Ove dve selekcije bi mogle da se umešaju i u borbu za medalje ukoliko ih mimoiđu povrede ili neke druge nepredviđene situacije.
Treći putnik u osminu finala iz ove grupe gotovo sigurno bi trebalo da bude Slovenija, dok će se za četvrto mesto boriti Gruzija našeg Igora Kokoškova i prilično oslabljena Makedonija koja je pre samo četiri godine igrala polufinale Eurobasketa. Holanđani su zalutali na ovo prvenstvo.
[stextbox id=“hotsport_text_box“]
Grupa C (Zagreb)
1. kolo, 5. septembar
15.00h Gruzija – Holandija
18.00h Makedonija – Grčka
21.00h Hrvatska – Slovenija
2. kolo, 6. septembar
15.00h Holandija – Makedonija
18.00h Slovenija – Gruzija
21.00h Grčka – Hrvatska
3. kolo, 8. septembar
15.00h Slovenija – Holandija
18.00h Gruzija – Grčka
21.00h Hrvatska – Makedonija
4. kolo, 9. septembar
15.00h Grčka – Slovenija
18.000h Makedonija – Gruzija
21.00h Holandija – Hrvatska
5. kolo, 10. septembar
15.00h Slovenija – Makedonija
18.00h Gruzija – Hrvatska
21.00h Grčka – Holandija
[/stextbox]
GRUPA D – Varšavska, sovjetska ili baltička grupa
U Rigi će se nadmetati čak pet selekcija iz bivšeg Varšavskog pakta ili ako više volite četiri reprezentacije država koje su bili članice Sovjetskog saveza ili ono što je sadašnjost tu su tri zemlje sa Baltika.
Litvanija ne bi trebalo da ima previše problema da dođe do prvog mesta pošto glavnog rivala ima u komšijama iz Letonije odnosno domaćinima ove grupe. Gotovo izvesno je da će u osminu finala proći još Belgija i Češka, dok bi eventualno Ukrajina mogla da im pomrsi račune, a to nikako ne može da uradi Estonija.
U Riga Arenu na košarkaškim mečevima može da stane 11.200 gledalaca i nema sumnje da će biti puna kada igra domaća selekcija, a verovatno sa posetom neće zaostajati ni Litvanci i Estonci koji će u velikom broju pohrliti u komšiluk.
[stextbox id=“hotsport_text_box“]
Grupa D (Riga)
1. kolo, 5. septembar
15.30h Češka – Estonija
18.30h Belgija – Letonija
21.30h Litvanija – Ukrajina
2. kolo, 6. septembar
15.30h Estonija – Belgija
18.30h Letonija – Litvanija
21.30h Ukrajina – Češka
3. kolo, 7. septembar
15.30h Litvanija – Belgija
18.30h Češka – Letonija
21.30h Ukrajina – Estonija
4. kolo, 9. septembar
15.30h Belgija – Češka
18.30h Letonija – Ukrajina
21.30h Estonija – Litvanija
5. kolo, 10. septembar
15.30h Ukrajina – Belgija
18.30h Letonija – Estonija
21.30h Češka – Litvanija
[/stextbox]
Nakon grupne faze takmičenja 16 selekcija se seli u Lil gde će utakmice biti igrane na stadionu Pjer Moro koji će već pripremljen za košarkaške mečeve, a kapacitet će mu biti 27.000 mesta.
Utakmice osmine finala na programu su 12. i 13 septembra po četiri svakog dana, a četvrtfinalni dueli su zakazani za 15. i 16. septembar, po dva svakog dana. Prvi polufinalni meč je planiran za 17, a drugi za 18. septembar, dok će se za medalje timovi boriti poslednjeg dana takmičenja – 20. septembra.
Poražene selekcije u četvrtfinalnim duelima će ponovo na teren 17. septembra, a ekipe koje izgube te utakmice će se boriti za sedmo mesto dan kasnije.
Ali komentar koju Kecman moze da isprazni za 0,6 hit 😀