PROBLEMI: Srpski skvoš se bori za opstanak
Problema sa prostorom u kojem obitavaju i treniraju nemaju samo u vaterpolu. Iako nemaju nikakvih dugovanja prema državi, iako nisu „veliki“ sport, srpski skvošeri dele sudbinu svojih sportskih kolega.
Naime, grad Beograd pokrenuo je tužbu za iseljenje Skvoš asocijacije Srbije (SAS) iz prostora Skvošlend kluba u Pionirskom Gradu.
Pitali smo Čedomira Vitorovića, predsednika SAS da nam prokomentariše ovu situaciju?
– Istina je da bez nadoknade već više od deset godina koristimo Skvošlend klub kao svoje sedište. Mi smo mali savez, nemamo sredstava da plaćamo poslovni prostor, sportske sale i jedino što možemo je da registrujemo sedište na adresi nečijeg stana ili nekog kluba. Obzirom da je Skvošlend prvi srpski skvoš klub, da je dom reprezentacije Srbije u svim kategorijama, da se ovde organizuju međunarodna i domaća takmičenja, nekako nam je prirodno da ovo bude naše sedište. Ne vidim koji je interes Grada Beograda da tužbom traži naše iseljenje iz ovog prostora, ništa nikome ne dugujemo, ne koristimo sredstva budžeta za zakup poslovnog prostora niti sportskih sala, jednostavno, ne razumem šta grad ovom tužbom može i hoće da postigne.
U gradu kažu da Skvošlend klub ne plaća zakup za ovaj prostor?
– To je izvrtanje činjenica, Skvošlend klub ima punovažan ugovor na osnovu koga koristi prostor u kome se nalazi do 2018 godine. Ugovor koji je potpisan sa SRC Pionirksi Grad je koncesione prirode, Skvošlend je kao Ugovornu obavezu napravio klub ima pravo da ga koristi do 2018 i onda ga ustupa trajno gradu. Špekulacije o zakupu nastale su kada su iz uprave Pionrskog Grada hteli da uz postojeći Ugovor jednostrano nametnu i obavezu plaćanja mesečnog zakupa u enormnoj visini.
Šta će za srpski skvoš značiti ako grad uspe sa svojom tužbom?
– Obzirom da ne bismo imali šta da iselimo (pošto koristimo računare i sportsku opremu Skvošlend kluba) to bi praktično značilo da ne bismo smeli da organizujemo takmičenja u ovom klubu. Neka od tih takmičenja finansira i Grad Beograd tako da bi to bio pravi paradoks. Takođe, verovatno bi nam bilo zabranjeno da primamo poštu na ovoj adresi i to je to. Uz to, šta god da se desi, sudski troškovi kojima smo bez ikakvog smisla izloženi ozbiljno ugrožavaju opstanak našeg sporta.
Šta smatrate da grad Beograd želi da postigne?
– To je pitanje za Slavka Gaka. Već više od 18 meseci se vrše pritisci na Skvošlend klub. Skvoš asocijacija Srbije je u ovom slučaju samo koletaralna šteta. Ukoliko se nastavi sa ovim, sigurno je da će skvoš u Beogradu nestati, a ozbiljno se dovodi u pitanje i opstanak skvoša u Srbiji. Čudno je sa koliko lakoće, oni koji su zaduženi za razvoj sporta gledaju kako se uništava naš dvanaestogodišnji rad.
Kakvi su Vaši dalji potezi i planovi?
– Naš prioritet je da preživimo, imamo podršku resornog ministarstva, regionalnih saveza, evropske i svetske federacije. Za septembar planiramo organizaciju VI Balkanskog prvenstva, a naš najveći cilj je da jedno od dece koje sada treniraju skvoš brani boje Srbije na Olimpijskim Igrama. Nadamo se da će skvoš preživeti upravo zbog njih.
Ostavljamo skvošere da se bore za učešće na OI, a mi se nadamo da će opšti interes i interesi sporta biti prioritet onima koji odlučuju o budućnosti.