HOTSPORT HRONIKA: Najveći uspesi u istoriji fudbalske reprezentacije Srbije (FOTO)
Omladinska fudbalska reprezentacija Srbije napravila je jedan od najvećih uspeha u istoriji fudbala naše zemlje. Paunovićevi momci eliminisali su Mali sa 2:1 i tako su sebi zakazali meč za zlatnu medalju Mundijalita u Novom Zelandu.
Ukoliko izabranici Veljka Paunovića budu podigli pehar, nema sumnje, biće to najveći ushep fudbalske reprezentacije Srbije kao samostalne države, ali i kao pravne naslednice nekadašnjih republika SFR Jugoslavija i SR Jugoslavija.
„Orlići“ imaju šansu da ponove ono što su, svojevremeno 1987. godine, pre njih uradili „zlatni Čileanci„, kakav je nezvanični nadimak generacije koja se okitila zlatom na SP na U20 SP u Čileu 1987. godine.
Generacije u kojoj su igrali Peđa Mijatović, Robert Prosinečki, Zvonimir Boban… Upravo ova generacija i uspeh koji su te 1987. godine napravili i dan danas slovi za najveći uspeh reprezentativnog fudbala na ovim prostorima.
Blagoje Moša Marjanović na ramenima navijača po povratku u Beograd sa prvog SP u istoriji fudbala
No, krenimo redom. Od onih najvažnijih duela. Senioerske fudbalske reprezetnacije Srbije, odnosno nekada Jugolsavije i Srbije i Crne Gore, bivšim imenima država pod kojima su se naši momci pojavljivali na najvećim takmičenjima.
Smotra najvećih svetskih takmičenja u fudbalu počela je 1930. godine. I baš tada, tadašnja Jugoslavija, ostvarila je možda i najveći uspeh u seniorskom fudbalu, a sasvim sigurno najbolji plasman na svim Mundijalima do sada.
Svima je dobro poznata priča iz kultnog filma „Montevideo„, priča o Tirketu i Moši, koji su odveli tada selekciju Kraljevine Jugoslavije na prvi Mundijal.
Ovaj legendarni događaj ovekovečen kinematografskim ostvarenjem i producentskim debijem Dragana Bjelogrlića, sasvim izvesno predstavlja najveći uspeh srpskih fudbalera na Mundijalima.
Prema zvaničnim izvodima vodi se da je tadašnja Jugoslavija, za koju su igrali isključivo srpski igrači., stigla je do polufinala i završila kao četvrta, iako utakmica za plasman nije odigrana.
Kada je reč o učešću na Evropskim prvenstvima, fudbalska reprezentacija Srbije (ranije Jugoslavije) imala je nešto više uspeha.
Od 14 do sada održanih kontinentalnih prvenstava, Srbija se pojavila na pet završnih turnira. U finalu 1960. godine, na prvom ikada odigranom EP, tadašnja Jugoslavija poražena je od tadašnjeg Svojetskog saveza rezultatom 2:1 posle produžetaka.
Međutim, prvo EP, koje se tada igralo pod nazivom „Kupe evropskih nacija“ brojalo je svega četiri zemlje učesnice. Pored Jugoslavije i SSSR, na turniru je bilo mesta i za domaćina Francusku, ali i za Čehoslovačku. U kvalifikacijama je učestvovalo 17 reprezentacija.
FInale prvog Evropskog prvenstva 1960. godine „Plavi“ napustili pognute glave upsrkos uspešnoj intevenciji golmana Blagoja Vidinića
Ipak, almanasi istorije kažu da je Jugoslavija bila druga na prvom EP, što se svakako može podvesti pod najveće uspehe naše zemlje u istoriji.
Ideničan plasman Jugoslavija je ostvarila i 8 godina kasnije, na takmičenju u Italiji. Ovo je prvo Evropsko prventvo koje je održano pod sadašnjim nazivom (Evropsko prvenstvo), ali je format iz Kupa nacija zadržan. U finalu smo, u dva meča, poraženi od domćina Italije…
I skoro da bi to bilo to od seniorskih fudbalskih selekcija sačinjenih od srpskih igrača.
Dalji uspesi, kao što tabele jasno ukazuju, nisu ni izbliza vrednih onima koje je Paunovićevi momci trenutno beleže. Seniori još imali zavidno 5. mesto na SP 1990. godine, kada su eliminisani od kasnijih šampiona, Argentine, nakon lošijeg izvođenja penala.
Bilo je to prvenstvo održano o senci u tom trenutku predstojećeg rata u SFRJ, prvenstvo ondašnja javnost na tad stasale „zlatne Čileance“ nije obraćala previše pažnje strahujući od onog što se, ispostavilo se, i dogodilo…
Popeli se na najviše postolje: „Zlatni Čileanci“
Međutim, najbolje rezultate do sada u istoriji Srbije napravila je upravo Omladinska reprezentacija Srbije, za igrače stare do 20. godina. Ako ništa drugo, uspeh je u toj meriji značajniji, zbog toga što je ostvaren pod samostalnom zastavom Srbije, i nije vezan za repove bivše države.
Naravno, reč je o generaciji Ljubinka Drulovića iz 2013. godine koja se na prvenstvu u Estoniji okitila zlatnom medaljom. Ovdašnja javnost i dalje se sa nostalgijom seća šta su učinili isti momci koji danas gaze po Novom Zelandu.
I tada, kao i danas, deo reprezentacije koja je ostvarila najveći uspeh u istoriji samostalne Srbije, igrali su i Milinković-Savić, i Maksimović, i Gaćinović, i golman Rajković… Isti oni momci koji će u meču sa Brazilom imati šansu da donesu trofej srpskom narodu.
Od ostalih značajnijih rezultata reprezentacije Srbije, treba izdvojiti i uspehe Mlade fudbalske reprezentacije Jugoslavije iz 1978. godine, na prvom U21 Evropskom prvenstvu koje je naša zemlja i osvojila.
Bila je to generacija kojoj je trofej u finalu doneo sadašnji fudbalski trener Vahid Halilhodžić, čovek koji je bio hit sa selekcijom Alžira na SP U Brazilu 2014. godine. Upravo on je postigao het-trik u finalu sa Istočnom Nemačkom u finalnom dvomeču koji je zavšren ukupnim rezultatom od 5:4 za tadašnje „Plave„…
Halilhodžić presudio Pancirima na prvom EP za mlade
[stextbox id=“hotsport_text_box“]
I mladi U21 reprezentativci beležili dobre rezultate
Takođe, U21 selekcija Jugoslavije i 1990. godine stigla do Sovjetskog saveza. Do polufinala su „Orlići“ poleteli i 2006. godine u kojima je generacija koju su predvodili Milijaš, Basta, Lomić i Milovanović, pali nakon penal lutrije.
Iza mlade U21 reprezentacije Srbije su još dva velika uspeha, sa EP 2004. i 2007. godine, a oba puta naš tim je stizao do finala. Najpre su „Orlići“ za koje su tada igrali Danko Lazović, Krasić, Vladimir Stojković i Bane Ivanović, u pohodu na trofej pali od Italije glatko izgubivši sa 3:0 na U21 EP u Nemačkoj.
Ivanović i Kolarov nekad u finalu EP U21, danas gube i od Jermena
„Orlići“ su pali u finalu i 2007. godine kada su ih u Holandiji preslišali domaćini sa 4:1. Ipak, i ta generacija koju su te 2007. godine predvodili sadašnji A reprezentativci poput Ivanovića, Kolarova, Zorana i Dušana Tošića, Boška Jankovića ili Stefana Babovića, Nikole Driničića, ostala je upisana zlatnim srebrnim slovima u almanahe srpskog fudabala…
Generacija koju je tada predvodio Đukić i koja je beležila odlične rezulatate i koju su nedavno Danci u senrioskom uzrastu i pod kapom Ćurčića preslišali u Kopenhagenu sa 2:0.
[/stextbox]
* izvori: uefa.com, wikipedia.org