1
Vremeplov

VREMEPLOV: Najneobičnija utakmica u istoriji Mančester Junajteda vredna titule (VIDEO)

Objavljeno: 09.09.17 u 00:02

Fudbalski klub Mančester Junajted tokom svoje istorije duge 139 godina (ukoliko uračunamo i onaj period pod imenom „Njuton Hit Lir“) odigrao je mnogo zanimljivih, interesantnih i, u neku ruku, čudnih mečeva, a jedan od onih koji teško da će ikada biti ponovljeni jeste duel protiv Lids Junajteda 17. aprila 1996. godine.

Lids je na gostovanje na Old Trafordu stigao sa samo jednim golmanom, Markom Binijem. Nakon što je on u 16. minutu, prilikom jedne intervencije, igrao rukom van kaznenog prostora, sudija Kit Kuper nije imao milosti, pa je Lids u nastavku igrao sa igračem manje.

Problem, mnogo veći od isključenja igrača, bilo je to što gostujući sastav nije imao rezervnog golmana.

Tada se dogodilo nešto zbog čega je Lukas Radebe zakoračio u legendu ovog engleskog kluba.

Kako je karijeru započeo na golu, Radebe je prihvatio odgovornost, stao ispred mreže i – čuvao je. Pokušali su i Endi Kol i Rajan Gigs, ali je Radebe fantastično čuvao gol svog tima.

Kako je utakmica odmicala, Junajted, kom je bila neophodna pobeda kako bi ostao ispred Njukasla i Liverpula dva kola pre kraja šampionata, je postajao sve nervozniji, i činilo se da će Lids ostvariti čudo i ostati neporažen, i to ponajviše zahvaljujući neverovatnom Radebeu.

Trenutak dekoncentracije odbrane bio je dovoljan Roju Kinu da prekine mučenje svojih navijača. Do kraja meča ostalo je 1:0, a taj gol iz 72. minuta ostao je praktično jedina „mrlja“ u izuzetnoj golmanskoj, kratkoj ali slatkoj, karijeri popularnog Rua, nakon koje je Lukas Radebe postao jedna od najpopularnijih „faca“ u svetu engleskog fudbala.