0

Srbija nadmoćno odbranila evropsko zlato! Mađari ni do kolena!

Objavljeno: 27.07.14 u 21:56

Srbija je odbranila evropsko zlato! U sred zemlje vaterpola, zemlje svetskih šampiona, pred krcatim tribinama budimpeštanskog bazena, naši momci su održali čas vaterpola Mađarima. Dominirala je Srbija u svim segmentima igre i tokom celog meča imala komotnih pet golova prednosti…

delfini

Vanserijska igra „Delfina“, najbolja utakmica na šampionatu upravo onda kada je bilo najpotrebnije – u finalu 31. Evropskog prvenstva. Kapiten Živko Gocić, Dušan Mandić i Filip Filipović, uz podršku Prlainovića, Ćuka, obojice Pijetlovića, Aleksića, Rađena, Mitrovića ispisala je novu stranicu istorije odbranivši zlatno medalju. Meč za anale i šesto zlato Srbije u istoriji.

TOK MEČA

ČETVRTA ČETVRTINA – U poslednju deonicu Srbija ulazi sa tri gola viška. Prvi napad za Srbiju, prilika da se u strelce upiše Filip Filipović. Ponovo Filipović, bomba. Bez gledanja. Još četiri minuta do kraja meča, Srbija ima pet golova prednosti. Mađari ne mogu da se oporave od šoka. Dupla prednost, treći gol kapitena Gocića. Stopostotan učinak. Dva minuta pre kraja naši su već počeli da slave. Mađari smanjuju prekoVamoša.

TREĆA ČETVRTINA – Konačno Mađari uzimaju loptu, Varga počinje napad, igrač više i gol – Marton Sivoš smanjuje rezultat. Pročitao je domačin šut Stefana Mitrovića. Novi gol Dušana Mandića, ko bi rekao da je propustio dva treninga i da igra sa upalom uha? Mladi Ranđelović je zaradio treću ličnu, 3.40 do kraja treće četvrtine. Erdelji realizuje čoveka više. Bomba Gocića za 9:4, držimo dobar procenat realizacije. Šut iz daljine, Danijel Varga uhvatio na spavaanju Pijetlovića. Na „-3“ smanjuje Deneš Varga.

DRUGA ČETVRTINA – Ponovo prvi napad za Srbiju. Povučen Nikić, igrač više za nas. U strelce se upisuje Milan Aleksić. Sjajno igraju „Delfini“, kapiten Živko Gocić pogađa za 5:1. Siguran je Gojko Pijetlović. potpuno drugo lice Srbije u odnosu na meč sa Crnom Gorom. Novi gol, Dušan Mandić. Čuda činimo u bazenu, domaćin ni sa igračem više ne može do gola. Zamenili su Mađari golmana, još četiri minuta do poluvremena. Koriste domaćini igrača više, Vamoš smanjuje na 2:6. Deker dobro brani, nismo iskoristili brojčanu prednost. Sledeću takvu situaciju koristimo, Miloš Ćuk postiže gol

PRVA ČETVRTINA – Srbija je imala prvi napad, šutirao je Filip Filipović. Sa druge strane neprecizan i Deneš Varga. Prvo isključenje za Ranđelovića, odbranila se SrbijaProšlo je četiri i po minuta, i dalje nema gola. Drugi igrač više za Mađare, novi promašaj, sada Danijela Varge. Oprobao je šut Rađen, brani Nađ, ali imamo grača više, koga je realizovao Nikola Rađen. Dekoncentisani su Mađari, šest minuta bez gola. A onda –  Andrija Prlainović za 2:0. Martin Vamoš smanjuje na 1:2. Koristi Srbija još jednog igrača više, Duško Pijetlović se upisao u strelce. Dobra odbrana Srbije, odbranili smo sva tri igrača više. Dobra odbrana, dobra i realizacija Srbije sa igračem više, a to je segment koji je škripao celo prvenstvo.

MAĐARSKA 7

SRBIJA 12

1:3, 1:4, 4:2, 1:3

Bazen: Alfred Hajoš. Gledalaca: 9.500. Sudije: Margeta (Slovenija), Aleksandresku (Rumunija). Igrač više: Mađarska 16 (5), Srbija 12 (9).

MAĐARSKA: Nađ, Gor – Nađ, Madaraš, Erdelji 1, Vamoš 3, Hošnjanski, Ad. Deker, Sivoš 1, Dan. Varga 1, Den.Varga 1, Tot, Harai, At. Deker. Selektor: Tibor Benedek.

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 2, Gocić 3, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović 1, Nikić, Aleksić 1, Rađen 1, Filipović 2, Prlainović 1, S. Mitrović, B. Mitrović. Selektor: Dejan Savić.

Vaterpolo klasik Mađarska-Srbija, finale 31. Evropskog prvenstva u Budimpešti, od 20.30 sati. Duel, kako mnogi kažu, najboljih selekcija na planeti, evropskog i svetskog šampiona. Ulog je ogroman, šampion će biti jedan, a poraz u grupi koji su naši momci pretrpeli ne znači ništa… Posebno posle injekcije samopouzdanja posle meča sa Crnom Gorom. Tekstualni prenos meča možete pratiti na našem sajtu.

Upravo su ove dve selekcije najtrofejnije na Starom kontinentu. Mađarska je prva na večnoj listi sa 22 medalje, 12 zlatnih, pet srebrnih i pet bronzanih. Međutim, zlato čekaju čak deceniju i po. Poslednju zlatnu medalju osvojili su 1999. godine u Firenci, 2006. u Beogradu, bili su finalu, ali su izgubili od naše reprezentacije, i imaju još četiri bronzi.

Srbija, kao naslednica medalja koje je osvojila Jugoslavija i Srbija i Crna Gora, ima 19 medalja, pet zlatnih, devet srebrnih i pet bronzanih. Na poslednjih sedam prvenstava, uključujući ovo, igrala je u finalu, od toga ima četiri zlata – 2001.u Budimpešti, 2003. u Kranju, 2006. u Beogradu. i 2012. u Ajdnhovenu. U Malagi 2008. smo poraženi od Crne Gore u finalu, a 2010. u Zagrebu smo bili treći.

Ovima dvema selekcijama niko nije ni blizu, Rusija ima 11 odličja, Italija 10, Nemačka devet, Hrvstska tri… Budimpešta je bila domaćin prvog šampionata 1926, 1958, 2001 i 2014. Beograd je ugostio najbolje vaterpoliste Evrope 2006. i naredni je domaćin 2016.

Još kad bismo branili zlato u našoj prestonici… Treće mesto osvojila je Italija, savladavši Crnu Goru sa 11:9.

Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj fejsbuk stranici Hotsport.rs, kao i na našem Tviter nalogu.